Bonsai

Pokaži što znaš, što si napravio, izgradio, kreirao, osmislio...nebo je granica!
Avatar
extranoize
rank9
Postovi: 353
Pridružen/a: 30.03.2010, 19:04
Ima zahvala: 60 puta
 pohvaljen: 105 puta

Re: Bonsai

Post Postao/la extranoize »

Shaman Shandor je napisao/la:Ne postoji "životna sila". Te ideje su davno dokazane kao netočne, kada se uspio sintetizirati organski spoj, do tada smatran da može samo u živom biću nastat (mislim da se o urei radilo) iz sastojaka koji nisu porijeklom od živih bića.
taj pokus ne pobija postojanje životne sile.
nije to new age. prana, chi, mana, vis vitalis su nazivi stari tisućama godina. wilhelm reich ju je zvao orgon.
pogledaj si rad dr. Klausa Volkamera koji je znanstveno potvrdio postojanje takve sile.

"Njemački znanstvenik, dr. Klaus Volkamer, pružio je jasan znanstveni dokaz o postojanju suptilne, eterične materije koja prožima fizičku materiju i daje joj život. Ona je bioaktivna, posjeduje stvarnu masu, sveprožimajuća je i njezin utjecaj je znanstveno mjerljiv. Otkriće tog polja pruža novu paradigmu postojanja fizičke materije i daje objašnjenje principa na kojem rade mnogi fenomeni, od telepatije, preko homeopatije do astrologije i antigravitacije."
http://www.youtube.com/watch?v=ZnvZytnK7sA
intervju http://www.teledisk.hr/svjetlost/index. ... i/citaj/58
Okali se u Materiji, sine Zemlje, okupaj se u njezinim gorućim slojevima, jer ona je izvor i mladost tvojega života.
Pierre Teilhard de Chardin
Avatar
Fig
rank9
Postovi: 377
Pridružen/a: 21.11.2010, 23:53
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 112 puta

Re: Bonsai

Post Postao/la Fig »

malo se kasno javljam.. :)

bavio sam se bonasiem, naime prvenstveno onom tehnikom nalaženja već stresnih i stagnirajućih kržljavih stabalaca na samim padinama i mediteranskom kršu. Znao sam pronać par takvih stabalca, ajmo reć već prirodno oblikovanih bonasia koji su nastali zbog nepovoljnih ekoloških uvjeta, te su to prvenstveno bili neki borovi.. i to alepski, te čini mi se planinski. Pokušao sam i onom metodom rezuckanja dna neke bolesno zanimljive grane na samom stablu i obavijanja samog reza mahovinom i kupovnom zemljom bogatom hranjivima kako bi biljka izbacila svoje korijenove dlačice i praktički na rezu napravila mali korijenčić. Međutim, za to je potrebno dosta vremena.. godina ili dvije, a u tom sam vremenu polako prestao s time zbog nekih drugih obaveza i odlaska od kuće.

znao sam da će se u ovakvoj temi javiti ovo oprečno mišljenje o tom mučenju stabala. a ono, može se gledat sa dosta gledišta, a i sam sam prestao sa time zbog nedostatka saznanja, pa sam otišao malo istraživat i čitat po netu.
uglavnom, oko bonasia je potrebno puno rada i oblikovanja, pa se i pod samim time misli kako ga se ugnjetava i odmiče od svog prirodnog rasta i potencijala... nedostatak i manjak hranjiva, kao i plitke posude.. praktički se dovodi drvo do linije uginuća, koja je veoma blizu uspiješnog uzgoja bonsaia... sve to dovodi do toga da se misli kako mučimo drvo, i kako je taj njegov izgled produkt svega samo ne ljubavi.

ali, može se i gledat sa gledišta kako uzgajamo drvo i koje vrste. npr. ako uzgajamo biljku iz sjemena i od rođenja mu namjerno osiguravamo nepodobne uvjete tako uzrokujući njegovo postupno pretvaranje u bonsai, može biti više okrutno nego pronalazak već od prirode oblikovanog bonasia kojeg je dovoljno samo prebacit u posudu i održavat.. takvo je drvo već izgubilo svoju prvobitnu svrhu i funkciju, nije se uspijelo razviti ali kao neka eurivalentna vrsta, moguće i pinoirska, razvila je tu sposobnost opstanka u veoma lošim uvjetima.

možemo promatrat i s druge strane da se orezivanje biljaka vrši svakodenvno svugdje, jedina je razlika kod bonasia ta što se biljke, odnosno minijaturna drveća 'malo' više odrezuju, obrezuju i tretiraju. Teško je danas pronać biljke koje se na neki način ne tretiraju i kontroliraju raznim sredstvima, bilo mehaničkim ili biološkim... svo voće i povrće kao što se i obrezuje i održava, tako i šprica raznima kemikalijama, pa čak i u najzabitijim selima (bar kod nas) .. i sama se drveća unutar državnih šuma redovito čiste, skresaju od suvišnih grana, također špricaju i sl.

nisam ja za to a ni protiv toga, samo mislim da bonsai kultura nije ništa novoga u svijetu što se tiče 'mučenja' biljaka, jer se to svakodnevno dešava i nije čudo.. sad se tu može nadovezat centralni živčani sustav i kako zapravo naše nasilje djeluje na biljku i same njene osjete bola ili nečeg sl. .. :| pošto biljke navodno nemaju centralni živčani sustav, tako su ljudi samo nadovezali kako ni ne osjećaju bol, nemaju emocije i sl. stvari.. međutim, možda je njihova 'bol' prvenstveno psihičke, emocionalne i neke dublje prirode nama još neshvatljive.. nešto što se ne može mjeriti, vidjeti ili osjetiti normalnim razumom...

nikako da pročitam onu knjigu tajni život biljaka, evo baš ću je sad probat skinut.. naime, čuo sam kako knjiga govori o biljkama u drugom licu od kojeg smo inače navikli.. o sposobnosti njihove komunikacije sa nama, osjetu okoline oko sebe, reagiranja na zvukove, muziku i sl. .. ali vjerujem da ju je većina vas ovdje sigurno pročitala :)
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Bonsai

Post Postao/la Red »

imas ovdje na forumu link i za knjigu i za dokumentarac. izvrsni!

Cleve Backster
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Fig
rank9
Postovi: 377
Pridružen/a: 21.11.2010, 23:53
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 112 puta

Re: Bonsai

Post Postao/la Fig »

nisam ni sumnjao, zahvaljujem :)
Avatar
saputnik
rank2
Postovi: 27
Pridružen/a: 12.04.2010, 20:36

Re: Bonsai

Post Postao/la saputnik »

malo da osvježimo temu :D

Dracaena draco (Canary Islands Dragon Tree) :

naručio sam 8 sjemenki i planiram posaditi nekoliko (u kaliće naravno) i uzgojiti kao bonsai, ali jedan mislim nakon što malo izraste u kaliću presaditi u vrt...
ima li tko ideju kako da to uradim s ovom što bi rasla vani? tropska je pa bi je slavonske zime mogle dokrajčit :-?
šta mislite da li bi bilo dovoljno je zimi samo omotat najlonom, tj. napraviti neki mini plastenik oko nje?
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Bonsai

Post Postao/la pecurko »

Shandor Samane ne bih se slozio sa tobom, u gledi nase nauke, koja jeste sintetizirala svasta organsko iz mase neorganskog porekla, pa opet ne moze da stvori osnovnu gradivnu jedinicu-protein, iako ima izolovane sve amino kiseline i sve prekursore za stvaranje istih...
Moram da dodam da malo koji bonsaista koristi novo, mlado i zdravo drvo...Vecina njih u prirodi kopa tzv.Yamadorije, zakrzljala stabla koja iz nekog razloga nisu uspela da se izbore za svoj prostor u prirodi.
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Odgovori