Decoupage - step by step

Pokaži što znaš, što si napravio, izgradio, kreirao, osmislio...nebo je granica!
Avatar
Punana
rank2
Postovi: 45
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:22
 pohvaljen: 8 puta

Decoupage - step by step

Post Postao/la Punana »

Decoupage je tehnika dekoriranja, ukrašavanja različitih stvari različitih podloga (drvo, karton, papir, metal, stiropor...) upotrebom željenih motiva sa salveta, rižinog papira... Sve što vam treba za to jesu, dakle, određeni motivi koje želite prenijeti na podlogu i posebno ljepilo za decoupage tehniku (koje se može naći u svakoj trgovini hobby art materijalom).

Ovdje donosim tutorial dekoriranja jednog starog ''žbrufadora'' (da me ubijete, ne mogu se sada sjetiti hrvatskog naziva :( :-? Ovdje doneseni postupak je full jednostavan; moj način; za razliku od drugih tutorijala, ja neke korake i preskačem...

Potrepštine:

- stvar koju ćete decoupagirati
- šmirgl papir
- stara krpa
- sprej (bijeli)
- akrilne boje (zelena, plava)
- kist
- spužvica
- ljepilo za decoupage
- motiv (ja sam koristila rižin papir, ali se koriste i salvete, s time da se izreže željeni motiv i koristi se samo onaj najgornji sloj salvete)
- škare

slika


OK, krećemooooo:

Žrtva - stari žbrufador :)

slika

Predmet treba dobro očistiti šmirglpapirom da se skine sva prljavština, zatim sa suhom krpicom obrisati svu prašinu.

Ja sam, potom, nanijela jedan sloj bijelog spreja i pustila 20-ak min da se dobro osuši. Imajte na umu da uvijek koristite boje svjetlije podloge, jer se na tamnim podlogama motiv sa salveta gubi, ne raspoznaje se tako dobro.

slika

Budući da sam za svoj motiv izabrala livadne makove, nanijela sam na bijelu podlogu malo zelene boje natapkane na spužvicu da dobijem privid livadice i travke :)

slika

Pustila sam par minuta da se dobro osuši. U međuvremenu, izrezala sam motiv s rižinog papira. Ne trebate biti precizni u izrezavanju, da ide točno po crti, jer je rižin papir (kao i salveta) full tanak i skoro pa proziran te se on lako stopi s pozadinom. Nakon što je podloga suha, motiv se položi na željeno mjesto i ljepilom za decoupage se ''zalijepi''. Kistom uzmete malu količinu ljepila (koji je ujedno i lak!) te se, počevši sa sredine, krećete prema rubovima izrezanog motiva.

slika

I tu je, u biti, kraj priče :) ja sam još pokrpala bojom neke dijelove (sa spužvicom, zelena i plava boja). I eto, voila; pustila novu vazu vani u vrtu da vidim kako će na kišu reagirati 8-}

slika slika

Evo, i nekih ostalih mojih radova u istoj tehnici:

slika slika
slika slika slika
slika slika slika

Eto, niš posebno, ali idealno za npr. krpanje rupica po zidu :-$
Zadnja izmjena: Punana, dana/u 20.05.2010, 21:45, ukupno mijenjano 2 puta.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Decoupage - step by step

Post Postao/la Red »

:ymapplause: odlicno draga, kuca nam je sva u dekupažuuu :D

ajde pliz stavi manje slike, manje rezolucije jeli, 800x600 (640x480 je idealno za u post) barem, jer vidim da su neke slike na pola, pa steta da je tako. ako ti se da naravno, moze i ovako :D

kako god, dala si staroj poljevaci novi Duh :x
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Punana
rank2
Postovi: 45
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:22
 pohvaljen: 8 puta

Re: Decoupage - step by step

Post Postao/la Punana »

Evo, smanjih... A znaš mene - meni treba cijeli dan da skužim kako smanjiti fotku :)) ah, smotana! Ali, eko, sada znam :D
Da, cijela nam je kuća dekupažirana... ali sad mi vrag neda mira i već su mi se moždane vijuge zagrijale i rade na ideji za ormar, pa će se obrušiti na ono spremište za obuću, a tek sudoper... uuuh!!!
Mmožda da i sebe počnem dekupažirati, ku'iš ono- danas oblačim salvetu na paju patka =))
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Decoupage - step by step

Post Postao/la Red »

=)) ajde meni brsljan opali po tijelu pa da se stopim sa vec slicnim zidom :D

super za slike, sada je bolje \:D/
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Jos
rank4
Postovi: 116
Pridružen/a: 21.03.2010, 18:53
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 7 puta

Re: Decoupage - step by step

Post Postao/la Jos »

Looks good! :ymparty:
Well done ;)

I wanted to do something like this for some time now.
I have seen something like this on a certain board some time ago :D
But need some inspiration and time first....
Though I was thinking of glueing giant silhouet dinosour out of wallpaper to my wall.
Would use a wallpaper that is only slightly different then what is on the wall now to make it match....Will update once I find wallpaper and time for it :D:D

When I was younger 5-6 years ago I used to decorate my school like this with litle mushrooms.
I did this with another friend...It was fun to see mushrooms popping up in corners, on stairsteps,...
School was not so happy about it so we had to stop after teachers started to get puzzled with popping up shrooms :D
I found some of those litle shrooms today:
slika


So I Looked true some older experiments to find some decoupage things :D
Well found some things but its only decoupage till the point its cutting paper and glueing it again somewhere :D
Excuse me for picture spam but here it go's :D

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika
Used acryl here and the paper more as a structure

slika

slika
Extreme decoupage! :D

slika

slika
Decoupage 3D :D:D
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Decoupage - step by step

Post Postao/la Red »

i see you had some really good fun with gluing and paper when younger :ymdevil:

great :ymapplause: and obsession with squares i see =))
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Punana
rank2
Postovi: 45
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:22
 pohvaljen: 8 puta

Re: Decoupage - step by step

Post Postao/la Punana »

Great creativity work! :) I like this obsession with squares, boxes... we have a garage full of boxes that are just waiting to be used :D

Concernig decoupage, you can use tissue paper, napkin, toillet paper...with interesting motive :)

slika

slika

You can decoupage hole kitchen!
slika

slika slika
slika
Jos
rank4
Postovi: 116
Pridružen/a: 21.03.2010, 18:53
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 7 puta

Re: Decoupage - step by step

Post Postao/la Jos »

Great!
Very inspiring :ymparty:
I will keep my eyes open for cool napkins :D
Jos
rank4
Postovi: 116
Pridružen/a: 21.03.2010, 18:53
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 7 puta

Re: Decoupage - step by step

Post Postao/la Jos »

Inspired by this thread and your walls :D :
slika


slika


slika


slika

slika

slika
The beauty of this is that I can keep adding flowers, branches, fruits and leaves till I'm sick of it :D
...to be continued :D


slika
Little experiment to see if the ink does not run out with this wallpaperglue.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Decoupage - step by step

Post Postao/la Red »

wow, this is looking great! Be creative :ymapplause:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Odgovori