Hand made T-shirt- izrada korak po korak- sa slikama

Pokaži što znaš, što si napravio, izgradio, kreirao, osmislio...nebo je granica!
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Hand made T-shirt- izrada korak po korak- sa slikama

Post Postao/la Red »

Uradi sam: Hand made T-shirt

Maleni Tutorijal za sve vas koji bi se sami voljeli okusat u izradi Hand Made majice.

Sve sto vam treba je:

1. Mirna ruka :)
2. Indigo
3. Majica (kaze se da je novu majicu bolje oprat prije nego crtamo na njoj, ja to nikad ne radim jer me nije volja, ali to ne znaci da je to los savijet :)
4. Boje za textil- posebne boje koje mozete kupiti u bilo kojem specijaliziranom shopu za Art & Hobi- kod mene su nekih 25-29 kn bocica. boje su postojane i mogu se prat u perilici na 30-40, bez problema.
5. Kistovi- raznih debljina, posto je sam posao vrlo precizan i osjetljiv treba imat od najtanjeg do nekog debljeg za one vece povrsine koje morate pokrivat sa bojom. ja znam koristiti kistove tanke i do 000, za one vrlo sitne detalje...samo nek budu kavlitetni kistovi ne neki plasticni- takoder ih ima u svakom Art & Hobbi shopu.o kistu dosta ovisi...znala sam se jebat sa nekim losim kistovima pa ne mozes normalnu liniju povuci sa time..kupi fifni kist makar dao vise love ali trajat ce sto godina i nece gubiti dlake...

slika

6. Voda i posudice- ove boje se mogu medusobmno mjesat i razrijedivat sa vodom. one su same po sebi guste- neke kao tempera neke rijede, kako god po potrebi mozete razrijediti boje.

Savjet dana: Kupiti bijelu i crnu boju + osnovne boje, pa fino mjesat nijanse i boje po volji. takoder sada imaju toliko boja da je to za plakat, od onih sto svjetle u mraku do ultraljubicastih preko onih sa gliterima nekakvim, metalik..ma cuda.

Sve imate? Ok idemo na proceduru :)

1. nadi si sliku koju zelis stavit na majicu. Isprintaj sliku u zeljenoj velicini.

2. majicu stavi na pod ili neku ravnu povrsinu, izravnaj i stavi indigo, pa sliku, pa to sve fino centriraj. zaljepi sa necim to sve za majicu da se ne mrda dok prenosis sliku, jer ces psovat ako se to desi, pa sve ispocetka :)
sad znam da se svi pitaju, kako ce se vidjet indigo na crnoj majici...e pa ne vidi se BAS! ali se vidi pod nekim kutom svijetla i ako jako pritiscete dok prenosite crtez/sliku. zato meni padne mrak na oci kad netko hoce na crnoj majici ali nije da je nemoguce... :)

slika

3. pravilo glasi za sve i uvijek i zauvijek. Nanosi se prvo uvijek najsvijetlija boja pa na kraju crna. TO je pravilo broj 1! pravilo 2. boja se nanosi uvijek od gore prema dole, od ljevo prema desno- za one kojima je logika "jaca" strana- ako krenes bojat dole, pa krenes prema gore, ispod ruke ces imat sloj boje i neces moci nasloniti ruku na majicu da fino crtas po njoj...razumijemo svi? cisto da si ne komplicirate zivot...

4. ako radite na crnim podlogama ili tamnim majicama opcenito, svijetle boje kao npr. bijela i zuta ne pokrivaju majicu najbolje, zato cete morat nanaositi po 2-3-4 sloja boje, zavisi kakava je boja, neke su guste neke rijede.

slika

slika

slika

slika

5. ako vam je boja pregusta malo je razrijedite. ALI NE PREVISE!!!! jer ako razrijedite boju previse kad taknete majicu sa kistom i takvom rijetkom bojom ona ce se razliti po majici, kao kod akvarela ili tus razrijedeni na papiru, a to svi znamo kako nervira. zato pazite...imajte uvijek neku tkaninu pored sebe pa testirajte gustocu boje na njoj da vidite dal se razljeva ili ne :)

6. sad smo vec nanjeli sve potrebne boje, popunili svaki dio slike i na kraju crnom bojom oslikavamo konture crteza. e da...ovo je zajeban dio i zahtjeva vrlo tanak kist i vrlo preciznu ruku- mirnu. malo se vjezbajte negdje na nekoj krpici da dobijete osjecaj, da ne zajebete sada sve na kraju :)

slika

7. I eto sada vec majica lici na nesto ali ipak ja volim to sve malo zasjencat da to ne izgleda tako plosno (normalno ako crtez to pita, ako ne nije vazno) za sjencanje, umoci kist, na krpici sa strane ga posusi lagano i skini visak boje i kad pocne pustat slab trag kreni da lagano sjencas dijelove koji to traze..

slika

8. i eto...majica je gotova.
moram napomenut- sam proces izrade zna trajat od minimum 2 sata pa do 6 sati. Nevjerujete? e pa vjerujte..znala sam kicmu polomit nad nekim kompliciranim majicama..sve zavisi sto se radi naravno :)

9. fixirat boju sa peglom (bez pare) sa straznje strane jedno 5 min

slika


Eto jos par majica koje sam radila...

slikaslikaslikaslika
slikaslikaslika

nadam se da vam je ovo bilo od pomoci...svatko ko se okusa u ovome ima zadatak da mi se zahvali tako sto objavi sliku svoje nove Hand made majice :*

Voli vas Red!
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Indigo
rank3
Postovi: 63
Pridružen/a: 25.03.2010, 00:16
 pohvaljen: 1 put

Re: Hand made T-shirt- izrada korak po korak- sa slikama

Post Postao/la Indigo »

Moram priznat da me ideja zaista inspirirala, te sam se odlučila pozabaviti sa svojim nenošenim t-shirt-ovima. Već sutra idem u izvidnicu po hobby shopovima! :)
btw. moram ti pohvaliti muharice, krasno si ih napravila ;)
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Hand made T-shirt- izrada korak po korak- sa slikama

Post Postao/la Red »

Odlicno :) meni drago kada nekog ovako nesto potakne da se okusa u nekim vlastitim kreacijama, makar probat pa vidjet kako vam odgovara.

svi imamo tonu majica (stavri) koje ili ne nosimo ili su nam dosadne ili ili, pa zasto ne promijeniti malo opci izgled i nacrtat nesto orginalno...

uvijek za pocetak testirajte ruku na nekoj staroj majici, da vidite kako vam ide :)

i naravno, pohvalite se ako nesto napravite! B-)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Malbasha
rank6
Postovi: 243
Pridružen/a: 21.03.2010, 23:49
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 16 puta

Re: Hand made T-shirt- izrada korak po korak- sa slikama

Post Postao/la Malbasha »

prezakon, ajme :)
ja sam bio radio, al samo sa onim kad isprintas na papir i peglom, nisam ni znao za ove boje, samo taj papir kad bi se opralo otopio bi se :D jel ove boje mogu izdrzat pranje?
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Hand made T-shirt- izrada korak po korak- sa slikama

Post Postao/la Red »

Misliš da bi se ja trudila raditi takve majice da se slika opere nakon par pranja? :D

naravno da ne, to su posebne boje za tekstil, i to je ono deri- peri akcija!
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Zagber

Re: Hand made T-shirt- izrada korak po korak- sa slikama

Post Postao/la Zagber »

Evo nekih stvari koje sam radio i kojima sam ubijao vrijeme. Pravljeno s bojama za staklo. One koje se daju skidati i ponovo lijepiti. :p

Nego, probat cu ovo s bojom za tekstil. Cini se da je jednostavno.
Mene zanima dali se boja treba upiti u tkaninu ili samo povrsinski se zalijepit. Ako se upije veca je mogucnost razlijevanja boje, a ako je povrsinski onda brzo ispadne, ispere se ? :-\ Kaj je bolje, rijetka ili gušča boja?
Tnx

E, da. Jesi li probala raditi na mokroj tkanini ili mora biti suha?
Ako je malo vlazna majca, boja (koja je topiva u vodi) bi se bolje primila?

Tnx ^:)^
Privitak/ci
U kupaoni su mjehurici.
U kupaoni su mjehurici.
Cvijeca u kuhinji nikad dosta
Cvijeca u kuhinji nikad dosta
Svijecnjak od razbijene caše...
Svijecnjak od razbijene caše...
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Hand made T-shirt- izrada korak po korak- sa slikama

Post Postao/la Red »

Paaa...boje su gustoce poptu akrilnih. ponekad su vrlo guste pa ih moras razrijediti sa vodom, ali ne previse, jer kao sto kazes moze doci do preljevanja na samoj taknini.

ono sto je super kod ovih boja jest, kako ih nanosiš sa kistom tako se boja upija u tkaninu, i kada se osuši izgleda kao da je ta boja dio orginalne majice, jer jako lijepo upija i ne izgleda kao da je nesto zaljepljeno pa da ce otpast...

ako pogledas slike mozes vidjet vrlo dobro kako se boje fino upiju u tkaninu, jos kada fixisraš bude tip top.

Pokusaj se igrat, na nekoj staroj majici, dok ne skuzis kako boje dišu, ali naravno nista komplicirano nije :D

svidaju mi se tvoji mali radovi,odlicno! i ja sam se igrala sa tim bojama za staklo...znaju ispast stvarno fora efekti, znala sam neke dosadne djelove namjestaja na isti takav nacin dekorirat, da malo digne stvar :P

sada imate ljudi moji toliko boja, i onih metalik i onih koje ispadnu reljefasto i one sa gliterimai one koje svijetle u mraku, zbilja ima toga koliko hoces.

vjerujete mi, ako su boje kvalitetne i bas za textil, ne morate se brinut da ce vam se slika oprat, boje su vrlo postojane. prije ce se majica raspast nego slika izbljediti...

ako se to i desi, znaci da boje nisu dobre... to mi se znalo desavat sa nekima koje sam morala stavljat u vise slojeva, pa ne bi dobro upile u majicu, pa bi kasnije ponasale kao da se perutaju, ne bi slika nestala, vec bi se boja pmalo ljuštila,ali i to se da restaurirat.

majica treba biti suha, ali bi bilo dobro ako je nova majica da ju se prvo opere pa tek onda ide crtat po njij.

:ymparty: cekam vase uratke... mozete si tako ukrasiti hlace, majice, torbe, patike... ideja koliko hoces i mjesta za se izraziti!

mozda napravim koju majicu za neku nagradnu igru :-? nisam dugo nista napravila...
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Zagber

Re: Hand made T-shirt- izrada korak po korak- sa slikama

Post Postao/la Zagber »

Moji pokusaji i nisu bas za pohvaliti se, ali trudim se. 8-}

Naravno da se sve ispralo s prvim pranjem i ispucalo i ostala smo blijeda slika na srecom starim majcama :-s

slika

slika

Valjda cu jednom uspijet da mi boja ostane na tkanini. :YMDAYDREAM:
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Hand made T-shirt- izrada korak po korak- sa slikama

Post Postao/la Red »

Koje boje koristis?

jel fixiras sa peglom? (bez pare)

jel operes majicu prije ili su nove novcate (i to utjece)

dali razrijedis boju, da ona ipak ude u tkaninu tokom nanosenja?

zbilja, ne znam kako ti se sve skine...


I ovo je super za prvi pokusaj! :ymapplause:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Zagber

Re: Hand made T-shirt- izrada korak po korak- sa slikama

Post Postao/la Zagber »

Pa one za tkaninu. Usao u hobby shop i trazio boju za tkaninu, nista strasno.
Majce su stare. Mislim da bih trebao boje jos razrijediti jer su se pimile samo povrsinsli.

Ma, ustvari je vrlo lako i jednostavnije nego se cini.jednom cu uspijt. :D
Odgovori