Izrada orudja i tehnike za ispiranja zlata

Pokaži što znaš, što si napravio, izgradio, kreirao, osmislio...nebo je granica!
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Izrada orudja i tehnike za ispiranja zlata

Post Postao/la dr.manijak »

Pokazalo se da mnogi ne mogu odoljeti potrazi za zlatom, a otkako su ga, prije nekoliko tisućljeća, počeli vaditi, ta je kovina mijenjala ljudske živote i smijer povijesti. Tijekom 19. stoljeća zlatne su groznice uslijedile nakon pronalaska golema grumenja, kao što je "Dobrodošli stranac" težak 70,7 kilograma, pronađen u Moliagulu, u Australiji, 1869. godine. Tisuće je ljudi, napustivši posao i obitelji, otputovalo na zlatna polja u Australiji, Južnoj Africi, Kaliforniji, Britanskoj Kolumbiji, Yukonu, Aljasci i Sjevernoj Americi. Samo ih se malen broj uspio obogatiti, kopajući ili ispirući zlato.

Pa da pocnemo bez puno price.

Prva i osnovna stvar bez koje ne mozete krenuti u ispiranje je Ispiak, ašov, lopatica, kanta, bočica za skupljanje zlatonosnog peska, biber sprej, strpljenje, volja, ovo prvo i 2 poslednja su najbitniji jer bez njih nema nista. :)

Pa da pocnemo.

ISPITAK - TEHNIKA RADA


Tehnika na kojoj se zasniva rad sa ispitkom je ta, da se uzima nanos zemlje/kamenja i stavlja u posudu, nakon cega se posuda pomera levo desno mesajucu nanos koji se nalazi u njoj i time mesajuci blato i sitni pesak sa vodom nakon cega se ta voda baca i ponavlja postupak...
U slucaju da nemate gde kupiti ispitak nije problem, mozete iskoristiti bilo koju posudu nalik VOK posudi. Kako stari ispiraci kazu "Ako si na dobroj zemlji bice ti dovoljna ratkapna od forda iz 1950 "

Da ne bih recima objasnjavao mislim da je lakse da okacim video koji vam prezentuje ispiranje gde je jako lepo objasnjeno.

[media]link[/media]

Ovo je na nasem jeziku u kratkim - najvaznijim crtama:

[media]link[/media]


MAGNET ZA ODSTRANJIVANJE VISKA METALA


Potrebno:

1.Magnet
2.Plasticna casa


Kao sporedna ali bitna stvar je magnet, moze se iskoristiti onaj od zvucnika ali neki manji.

Zasto je bitan?
Evo zasto: Kada se vrsi ispiranje na kraju u ispitku ostane zlato i tezi metali, da bi nam bilo lakse da ih se resimo, a ne rukama ceprkamo uzimamo magnet i njega priblizavamo preostalom nanosu i time ga eliminisemo.
Najbolje je magnet staviti u plasticnu casu, protrljati dnom case nanos koji je ostao i onda sa strane izavditi magnet iz case i time metal spada sa case i lakse je ciscenje nego rukom skidati sa magneta.

SLUICE BOX


Ovo je vec profi stvar, obecava vise zlata i laksi posao.
Radi na principu toga sto se naprave zamke za zlato, gde se zlato zadrzava i ostaje, uglavnom se sadrzi od tepiha (etisona) zice, i par precaga.
Obicno se postavlja u vodu koja je tekuca-i ona nam obavlja pola posla. Evo kako se pravi jedna da kazemo jednostavna i dobra za pocetnike.
Ja predlazem da ovo sto on pravi okvir od dasaka vi napravite od lima koji cete iskriviti jer je lakse za nosenje od dasaka. barem meni je bilo, ispricacu vam jednom kakve sam muke imao. =))

[media]link[/media]

A ova sprava radi tako sto se ovako postavi nizvodno.

[media]link[/media]

Kada se Sluice box napuni kamenjem i nanosom, ovo sve skidamo i to sve istresamo u jednu kofu sa vodom, onda radimo na ispitku gde dolazimo do zlata i to je krajnji postupak.

Uzimanje zlatnih zrnaca - FINIS-


kada na kraju dodjemo do zlatonosnog peska pitanje je kako cemo ga bezbedno izbaciti i sacuvati e tu je potrebna ova zanimljiva jednostavna spravica koju sam ja ovako napravio (Pogledaj malo ispod videa ima slide show).


Idite odmah na peti minut da vidite o cemu je rec i gde je problem

[media]link[/media]

Ovako cemo je napraviti.

Evo ga slideshow, mislim da nema potrebe pricati ista jer sam detaljno svaki korak slikao.

http://share.snacktools.com/A98FDA97C6F/puj01w4e.

SKUPLJAC NANOSA U DUBINAMA


Kako pokupiti nanose uz dubine a ne iskvasiti se, recimo ako je dubina preko struka a ne zelite se iskvasiti.
Bilo bi dobro napraviti nesto ovako, ja nemam uputstvo ali cim pogledate sliku sinuce vam nesto, znaci neka kofa zakacena na dugacak stap.

slika



GDE TRAZITI ZLATO


Niko vam ne moze reci e tu ima zlata jer i on da zna da ga ima TU on bi ga tu trazio, znaci prirodnim putem zlato zato sto je teze nanosi se na odredjene delove reke, iza kamenja u dubinama

1. BITNO je reci da se zlatno nalazi malo ispod povrsine peska i ostalog taloga jer je teze.

Evo neke seme. po kojima treba ici.
Ispod taloga peska
Ispod taloga peska
image82.jpg (39.66 KiB) Pogledano 12339 puta.
Iza stene
Iza stene
image102.jpg (19.65 KiB) Pogledano 12339 puta.
Izmedju veceg broja setna
Izmedju veceg broja setna
image122.jpg (23.76 KiB) Pogledano 12339 puta.
Na krivinama reke
Na krivinama reke
Na mestu gde voda pada, tu su uglavnom usitnjena zrnca
Na mestu gde voda pada, tu su uglavnom usitnjena zrnca
Zadnja izmjena: dr.manijak, dana/u 01.10.2012, 23:28, ukupno mijenjano 1 put.
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Izrada orudja i tehnike za ispiranja zlata

Post Postao/la dr.manijak »

Planiram ponovo otici u kopanje na prolece jer je sada skoro gotova sezona, ako bude bilo zainteresovanih do tada ja cu ovde pitati pa da se druzimo, zasto da ne. ;)

Inace ovo je moj projekat SLUICE BOX-a

http://desmond.imageshack.us/Himg140/sc ... es=landing
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
Red Weed
rank6
Postovi: 213
Pridružen/a: 21.03.2010, 19:09
Ima zahvala: 65 puta
 pohvaljen: 44 puta

Re: Izrada orudja i tehnike za ispiranja zlata

Post Postao/la Red Weed »

Koji su preduvjeti da bi rijeka sadrzaval zrnca zlata... kak napreduje tvoja potraga?

Jako zanimljiva tema... evo vech jurim na rijeku...
^Ali tO jE sAMo MojE MisLJeNJE!!!
Ajujem te... Aj[mo]uJe[dno]
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Izrada orudja i tehnike za ispiranja zlata

Post Postao/la dr.manijak »

Najbolje je ici u lov na zlato posle kise, znaci kada bi padala 2-3 dana i onda 1 dan da se smiri i ides, jer tada je kisa isprala zlato iz zemlje i malo uzburkala onaj sto je u dubini da izadje gore.
Ali to nije preduslov da bi otisao!

Ja cu verovatno u sledeci pohod ici na prolece, jer mi je daleko nalaziste od kuce a veceri su jako jako hladne i mokre tamo, tako da prolece definitivno.
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Izrada orudja i tehnike za ispiranja zlata

Post Postao/la dr.manijak »

Ne smem ovako javno da pricam, mozda me nadju preko IP adrese, ipak je to kolicina. :D
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
Truthopia
rank3
Postovi: 69
Pridružen/a: 06.01.2013, 13:02
Ima zahvala: 15 puta
 pohvaljen: 5 puta

Re: Izrada orudja i tehnike za ispiranja zlata

Post Postao/la Truthopia »

Zanimljivo,skupljanje zlata na takav nacin je fora za mozganje...imas vremena slusat zuborenje,i odmaras se...
Izmakao sam mu stolicu. Nije pao - ostao je da visi!
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Izrada orudja i tehnike za ispiranja zlata

Post Postao/la dr.manijak »

Ma kakvo crno odmaranje, rikavanje, tezak je to fizicki posao ako stvarno zelis da nadjes nesto.
Ali uz ortake, pivcugu, rakijicu, to sve lagano moze da ide..
Ja sam prosle godine isao sam, nije to to.
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
Truthopia
rank3
Postovi: 69
Pridružen/a: 06.01.2013, 13:02
Ima zahvala: 15 puta
 pohvaljen: 5 puta

Re: Izrada orudja i tehnike za ispiranja zlata

Post Postao/la Truthopia »

Neznam di sam citala da su u Srbiji nasli neku planinu,brdo ili sta...da imaju zlata da je to cudo...neznam je li istina ali ako je onda su nam susjedi bogati i netrebaju unije i cudesa...i mogu zivjet ko carevi...
Izmakao sam mu stolicu. Nije pao - ostao je da visi!
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Izrada orudja i tehnike za ispiranja zlata

Post Postao/la dr.manijak »

Majdampek celu Jugu snabdevao zlatom, jedno od najbogatijih nalazista, ja nisam puno ispirao, tu je vec potrosena zlatna zica (gde sam ja kopao), trebao sam da idem gore kod okna, a ja bio u podnozju planine. Mada bilo je dosta svetlucavih kamencica.
A da ima i na dravi, mada majdampek je bas veliko nalaziste, tamo je i nalaziste bakra, a gde su nalazista bakra tu su i nalazista zlata, to ide jedno s' drugim.
A sto se tice unije i ostalih govana, kome to inace treba, a i da ima tone i tone zlata, zar stvarno mislis da bi smeli da ga kopamo.
Verovatno bi izbilo neko sranje pa bi poslali mirovne snage. :))
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Izrada orudja i tehnike za ispiranja zlata

Post Postao/la dr.manijak »

Moze sa detektorom metala, mada je on skup i to je protivzakonito, pricao sam sa okolnim mestanima Majdampeka kazu da su primetili da kada je neko sranje u drzavi i pred neke izbore vidjaju dosta kola na planini tih dana, ovako inace slabo kopaju, ali Majdampek zlatare su najpoznatije sirom Srbije i imaju najkvalitetnije zlato. ;)
Ali recimo nocu moze lagano da se ide sa detektorom, ako dobro poznajes podrucje, naravno da bi uopste isao da trazis zlato moras se malo uputiti preko neta itd kuda ide ta takozvana "Zlatna zica" da bi znao gde da trazis.
Inace da, za avatar, nikako da ga promenim, kao i ovaj potpis ispod. ;)
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Odgovori