Stirlingov Motor

Pokaži što znaš, što si napravio, izgradio, kreirao, osmislio...nebo je granica!
Odgovori
Ronin

Stirlingov Motor

Post Postao/la Ronin »

[media]link[/media]
Evo za početnike prikaz rada s epruvetom dok ne skužite princip rada.Onda možete preč na profesionalce kao što je prikazano u donjem videu. :)
[media]link[/media]

Stirlingov motor ili motor s toplim zrakom radi kao klipni motor s vanjskim izgaranjem, odnosno s vanjskim dovodom topline i sa zatvorenim kružnim procesom. Izbor radnog medija je slobodan, a izgaranje je povoljno jer se odvija kontinuirano. Kao izvor topline mogu poslužiti bilo kakva goriva ili drugi izvori topline, kao što su koncentrirano zračenje Sunca, toplina termalnih izvora, toplina iz termičkih akumulatora na bazi latentne topline, toplina oslobođena nuklearnom reakcijom itd. Ime je dobio prema škotskom izumitelju Robertu Stirlingu.
Mislim da se radi o odličnom stroju koji se itekako može primjeniti u permakulturnom dizajnu. Stirlingov motor nije neka novotarija, izum je nastao u 19. stoljeću kao odgovor na probleme s parnim strojem. Nudio je pouzdan i siguran rad, te puno veću potencijalnu iskoristivost. Na žalost, u isto vrijeme se pojavio i motor s unutarnjim izgaranjem koji je nudio puno veće snage motora istih dimenzija, pa je Stirlingov izum tako reći pao u zaborav.

Kako se vremena opet mijenjaju i nafta više ne kaplje iz svake rupe u Zemlji, Stirlingov motor bi mogao opet postati zanimljiv. Za raziku od suvremenih motora na fosilna goriva, radi se o motoru s vanjskim izgaranjem. To znači da u motoru ništa ne gori, nema eksplozija, pa tako nema gotovo nikakve opasnosti za onoga tko koristi motor. izrada ne mora biti toliko precizna kao kod motora s unutarnjim izgaranjem, što omogućuje samogradnju. Za razliku od parnih strojeva, Stirlingov motor ne troši vodu, ne ispušta paru, zapravo može raditi na zrak ili neki drugi medij koji se u motoru grije i hladi, ali se nikad ne troši.

-Nizozemska tvornica radioaparata (Philips),razvila je 1925.Prvi Stirlingov motor.
-Popis Moto kompanija koje su se upustile u izradu Stirlingovih motora:

-Philips:(A-235)-1971god.Autobus s 31 sjedalom pogonjen Stirlingovim motorom.DAF Autobus.
-General Motors
-Man-Mwm (1973,1997)
-Philips-Ford (1977)
-United Stirling Sweden (1977)
-British Stirling Engine Consortium(1982)...itd.

Ljudi ako vam je dosadno poigrajte se.Jako je jednostavan za izradu. :D
Avatar
recycler
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 29.07.2011, 03:14
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: Stirlingov Motor

Post Postao/la recycler »

Odlicna stvar, a stavicu i ja jedan video koji je na slicnu temu, pa bolje da ne otvaram poseban topic.

Radi se o [anchor= goto=http://hr.wikipedia.org/wiki/Plinska_turbina]gasnoj turbini[/anchor] koja kao pogonsko gorivo koristi drvo, odnosno, komora za sagorevanje je jedna hermeticki zatvorena furuna :) , koja istovremeno i greje (ili vam pravi toplu vodu), a i pogoni turbinu koja dalje moze da pokrece neki elektro generatorcic, mislim da daje oko 2kW snage sama turbina + sigurno jos par kW u vidu toplote.

[media]link[/media]

edit: Zaboravio sam vrlo bitan detalj, turbina koja se koristi je ustvari turbo-kompresor koji se vec masovno proizvodi za automobile i kamione, mogu se kod nas nabaviti polovne (cak i na otpadima) za cenu od nekih 50tak E, zato mi se cela prica i cini zanimljiva, nema nicega sto ne moze da se nabavi zbog toga sto je previse "egzoticno" ili previse skupo.
As Above So Below
As Below So Above
Odgovori