Izgradite Kuću Vlastitim Rukama- The Hand Sculpted House

Čuvajmo Planetu Zemlju
Avatar
Čiča
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 26.11.2014, 19:43
Ima zahvala: 285 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Izgradite Kuću Vlastitim Rukama- The Hand Sculpted House

Post Postao/la Čiča »

Hahahahahahaha.

Cijenim iskrenost, nemoraš odma seks miješat u sve jbmu :ymhug:
Nije da ja osobno ne miješam u sve al dorro :P
Ak imam pare za seks u guzu ili za kartu XD ?
mickeymouse
rank2
Postovi: 14
Pridružen/a: 12.01.2014, 23:37
Ima zahvala: 10 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: Izgradite Kuću Vlastitim Rukama- The Hand Sculpted House

Post Postao/la mickeymouse »

Jel netko započeo kakav projekt?
Avatar
Nied
rank1
Postovi: 9
Pridružen/a: 12.12.2017, 14:23
Ima zahvala: 15 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Izgradite Kuću Vlastitim Rukama- The Hand Sculpted House

Post Postao/la Nied »

Maloprije sam se registrirao na ovaj forum jer me zanima život u skladu s prirodom. Mlad sam i uskoro ću si morati riješiti stambeno pitanje. Nikako ne bih htio biti u stanu u nekom gradu, pa ni u kući blizu grada niti u nekom gusto naseljenom mjestu. Oduvijek sam maštao o samoodrživoj kući u prirodi gdje bih bio barem donekle energetski neovisan. Dakako, i hranu bih htio proizvoditi sam - vrlo vjerojatno samo vegetarijansku. Najviše mi se sviđaju kuće pod zemljom - zemunice. U takvoj kući bih se osjećao zaštićenije, ne samo od hladnoće zimi i vrućine ljeti nego i općenito od svih drugih prirodnih nepogoda. Od materijala mi se najviše sviđa drvo. Ima li kod nas stručnjaka za takvu gradnju? Nije mi jasno zašto kod nas nema više takvih kuća? Evo jednog lijepog primjera od naših susjeda slovenaca:
https://www.jutarnji.hr/domidizajn/inte ... c/5567575/
minerva.primavera
rank1
Postovi: 5
Pridružen/a: 30.12.2017, 20:11
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Izgradite Kuću Vlastitim Rukama- The Hand Sculpted House

Post Postao/la minerva.primavera »

Nied je napisao/la:Maloprije sam se registrirao na ovaj forum jer me zanima život u skladu s prirodom. Mlad sam i uskoro ću si morati riješiti stambeno pitanje. Nikako ne bih htio biti u stanu u nekom gradu, pa ni u kući blizu grada niti u nekom gusto naseljenom mjestu. Oduvijek sam maštao o samoodrživoj kući u prirodi gdje bih bio barem donekle energetski neovisan. Dakako, i hranu bih htio proizvoditi sam - vrlo vjerojatno samo vegetarijansku. Najviše mi se sviđaju kuće pod zemljom - zemunice. U takvoj kući bih se osjećao zaštićenije, ne samo od hladnoće zimi i vrućine ljeti nego i općenito od svih drugih prirodnih nepogoda. Od materijala mi se najviše sviđa drvo. Ima li kod nas stručnjaka za takvu gradnju? Nije mi jasno zašto kod nas nema više takvih kuća? Evo jednog lijepog primjera od naših susjeda slovenaca:
https://www.jutarnji.hr/domidizajn/inte ... c/5567575/
Imam sličnu viziju za budućnost, i jedva čekam da se počne ostvarivat. Grad definitivno nije zdrava okolina za duh i tijelo...moram nekako naći načina za izdržat u ovom Zagrebu još malo dok je odstudiram studiranje hah...shvatila sam da koliko god se grad čini kao mjesto sa puno mogućnosti, više ima stvari koje nema nego ima...uglavnom, što se tiče gradnje drvenih kuća, ima negdje u Slavoniji - drvene kuće Ćop, samo što to nisu zemunice. Meni se također jako sviđaju zemunice,ali i glinene kuće te kuće od kamena (ipak sam dalmatinka haha)..kamene su jako dobar izloator isto,samo što je teško donjet taj kamen na neko plodniju zemlju od dalmatinske, gdje bi ja pustila korjenje..
Avatar
huana.meri
Moderator
Postovi: 489
Pridružen/a: 10.06.2016, 23:03
Ima zahvala: 190 puta
 pohvaljen: 227 puta

Re: Izgradite Kuću Vlastitim Rukama- The Hand Sculpted House

Post Postao/la huana.meri »

ja sam također u razmišljanjima da krenem u gradnju neobične kolibe za život...imam dva terena, jedan je brdovit s pogledom dole na grad, drugi je u kotlini bez gradskog pogleda, meni i vjerovatniji jer nezelim gledat u grad i susjede, pa če najvjerovatnije krenut u gradnju na pčelinjaku...
imam hrast cern jedan stari, oko metar je promjer, mozda i vise, neznam jel da se vezem uz njega pa da gledam na šumu ili da se spustim prema šumi pa da gledam na livadu ogromnu i šumu....
cilj mi je da gamadi neplatim nista, priključci su mi isto kombinacije, neželim nikakve kuverte, jedino me brine dozvola malo, ali smuljat ću nesto...
imam kontener jedan pčelarski koji mogu prenamjenit, ali volio bi drvenu napravit...
vrijedi li u HR da netreba građevinska ako je u zraku kučica, na stopama, stupcima ili nešto sl...?????????????
nisam odlučan koje materijale koristit, ali naravno da idem na prirodne...
najbitnija stvar će mi bit krov stakleni da mogu imat svoj mali vrt unutra...:)
dosta je to ozbiljna stvar, sanitarni čvor, voda, struja...mislim da če bit ulaganja...
nisam siguran smijem li bez dozvole dić na polj. zem. nekakvu građevinu za životinje npr, ili pčelinji skladisni prostor kao...
uglavnom, imam i kucu, i bakinu kucu ali zelim u zelenilo :)
natovarit si ekipe za zajebanciju, pse imam tornjake vec, magarca bi htio, koza koja, ovca, kokoši, patke guske, bas da mi nikad nije dosadno a i da imam svoje sve..nezelim potratiti zivot na robijanje iotplate kredita...mislim zivit ko seljo bas, jako se veselim tome..
u konacnici biće i novaca nesto, zavisi koliko odlučim radit zajednica pčelinjih...
samo još da naiđem na neku ženku koja nebrije na ogrlice i ajfon, :), pa da se skučimo ljepo, ja napumpam par komada djece i samo lagano ganja stil...
bogami sam se sad zamislio, ja racuno neku manju kucicu ko iz bajke, al ako mislim pumpat klince, moram to povecat...
Napred je natrag a natrag je napred, pazi kamo ti ideš ;)
Avatar
malva sylvestirs
rank5
Postovi: 154
Pridružen/a: 01.01.2018, 13:36
Ima zahvala: 116 puta
 pohvaljen: 125 puta

Re: Izgradite Kuću Vlastitim Rukama- The Hand Sculpted House

Post Postao/la malva sylvestirs »

haha kako si to napisao,zvuči tako jednostavno da jednostavnije ne može. puno je rada tu potrebno... ja sam sigurna da ću isto to jednog dana ostvarit, kad završim ovo obrazovanje pa lijepo krećem spremnija.. uglavnom, za ostvarivanje zajednice na selu (makar samo vlastite obitelji) treba puno puno stalnog truda i istraživanja, da bi se dobili kvalitetni temelji..nadam se da nećeš samo 'napumpati par komada' već to bude malo drukčije :P i eto,sretno u namjeri, drago mi je da nas ima još mladih koji imaju sličan cilj! bitno je voliti proces a ne cilj, i tada neki rad i trud ima svrhu (:
what you resist persist
Perun
rank8
Postovi: 319
Pridružen/a: 24.11.2011, 09:15
Ima zahvala: 143 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Izgradite Kuću Vlastitim Rukama- The Hand Sculpted House

Post Postao/la Perun »

huana.meri je napisao/la:ja sam također u razmišljanjima da krenem u gradnju neobične kolibe za život...imam dva terena, jedan je brdovit s pogledom dole na grad, drugi je u kotlini bez gradskog pogleda, meni i vjerovatniji jer nezelim gledat u grad i susjede, pa če najvjerovatnije krenut u gradnju na pčelinjaku...
imam hrast cern jedan stari, oko metar je promjer, mozda i vise, neznam jel da se vezem uz njega pa da gledam na šumu ili da se spustim prema šumi pa da gledam na livadu ogromnu i šumu....
cilj mi je da gamadi neplatim nista, priključci su mi isto kombinacije, neželim nikakve kuverte, jedino me brine dozvola malo, ali smuljat ću nesto...
imam kontener jedan pčelarski koji mogu prenamjenit, ali volio bi drvenu napravit...
vrijedi li u HR da netreba građevinska ako je u zraku kučica, na stopama, stupcima ili nešto sl...?????????????
nisam odlučan koje materijale koristit, ali naravno da idem na prirodne...
najbitnija stvar će mi bit krov stakleni da mogu imat svoj mali vrt unutra...:)
dosta je to ozbiljna stvar, sanitarni čvor, voda, struja...mislim da če bit ulaganja...
nisam siguran smijem li bez dozvole dić na polj. zem. nekakvu građevinu za životinje npr, ili pčelinji skladisni prostor kao...
uglavnom, imam i kucu, i bakinu kucu ali zelim u zelenilo :)
natovarit si ekipe za zajebanciju, pse imam tornjake vec, magarca bi htio, koza koja, ovca, kokoši, patke guske, bas da mi nikad nije dosadno a i da imam svoje sve..nezelim potratiti zivot na robijanje iotplate kredita...mislim zivit ko seljo bas, jako se veselim tome..
u konacnici biće i novaca nesto, zavisi koliko odlučim radit zajednica pčelinjih...
samo još da naiđem na neku ženku koja nebrije na ogrlice i ajfon, :), pa da se skučimo ljepo, ja napumpam par komada djece i samo lagano ganja stil...
bogami sam se sad zamislio, ja racuno neku manju kucicu ko iz bajke, al ako mislim pumpat klince, moram to povecat...
Sve šta nadalje napišem je "rekla-kazala", sve sam čuo i načuo, ništa pročitao u službenim dokumentima, osim prve stavke.
A prva stavka je: molim te ostavi hrast na miru. Može se živit u simbiozi sa stablima i bla bla, ali mislim da nije fer...
Nadalje, u RH NE možeš gradit nekonvencionalno (osim kao eksperiment i to udruge ili institucije, što je posebni zajeb), moraš kupit ili cigle ili blokete ili desetak kubika betona inače ne možeš dobit dozvoli, jer su materijali nestandardni i nisu blagoslovljeni u Bruselexu (ili kako se to već piše), a posebno ih jebe izbjegavanje PDV-a. Moj ti je savjet da radiš po svome, ali da ožbukaš prije nego ti uleti inspekcija (što će se teško dogodit ukoliko te netko ne prijavi). Jer ne vjerujem da će sturgat zidove da bi vidjeli da li je cigla unutra.
Mjesto i veličina: nemam pojma di si ni kakav je pogled i susjedstvo, ali uzmi u obzir da su kotline hladnije i vlažnije. Veličinu objekta na poljo zemljištu određuje lokalna samoupravo, tako da nemo'š ništa bez par obilazaka u općinu. Kad to saznaš napraviš kućicu u dozvoljenim gabaritima pa zatražiš dozvolu za montažni objekat. Betoniraš verandu, zatvoriš u staklo, staviš limeni krov i to ti postane dnevni boravak i kuhinja, u tvrdi objekt staviš wc i spavaonice.
Za objekte za životinje ponovo zatražiš novu dozvolu.
Manje više istresao sam sve šta znam. Sretno!
Ko prije umre duže je vječan
Avatar
Nied
rank1
Postovi: 9
Pridružen/a: 12.12.2017, 14:23
Ima zahvala: 15 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Izgradite Kuću Vlastitim Rukama- The Hand Sculpted House

Post Postao/la Nied »

huana.meri je napisao/la: samo još da naiđem na neku ženku koja nebrije na ogrlice i ajfon, :), pa da se skučimo ljepo, ja napumpam par komada djece i samo lagano ...
Ovo što si rekao za naći partnericu mi se čini da bude i najveći problem, a krenuti sam i bez podrške meni nema smisla. Puno je tu odricanja, mijenjanja navika i iskakanja od mase potrebno.

Nisam znao da država može praviti probleme ako netko želi sagraditi kuću od materijala po izboru, zaista žalosno. Ja bih definitivno koristio drvo iznutra, a kamen izvana uz prirodne izolacijske materijale kao što su trska i konoplja. Kućicu napraviti tako da maksimalno koliko se može bude prirodno hlađena preko ljeta, a da se preko zime što manje mora dogrijavati. Dakle niskoenergetska ili još bolje pasivna kuća. Takve građene od prirodnih materijala zovu se earthships. Ja bih pristao i na kombinaciju s konvencionalnim umjetnim materijalima jer patim na lijep dizajn :) Evo jedan primjer iz prakse, ja bih to još malo drugačije, ali to su već detalji:
https://m.youtube.com/watch?v=Z0oFJ2jbkDI
Avatar
huana.meri
Moderator
Postovi: 489
Pridružen/a: 10.06.2016, 23:03
Ima zahvala: 190 puta
 pohvaljen: 227 puta

Re: Izgradite Kuću Vlastitim Rukama- The Hand Sculpted House

Post Postao/la huana.meri »

ma briješ, nije frka ni ako sve napravim pa onda naletim na ženku, ;), nekako se nebrinem, mislim da ću znat kad naletim na nju, takav sam nekako...:)
da da niskoenergetika, šta drugo, da nebi plaćo silne racune cijeli zivot ko moja familija, dozvole, pčk. mtrn., :)...
imam neki plan usporit sa svime, samo dobra org. i imaću svoju i ribu i meso i povrce, sad vec imam puno, samo nisam fokusiran na taj dio zemlje....
sve je to samo u osobi, koliko jako tezis nečemu...
zanimljivo mi zvuci da zasebe uopće i pisem tak sta, al sta ces, vidim i ja da mi je vreme da počnem pikat sjemenke, niko nije večan pa ni HDZ što se kaže jel...;)
Napred je natrag a natrag je napred, pazi kamo ti ideš ;)
Avatar
malva sylvestirs
rank5
Postovi: 154
Pridružen/a: 01.01.2018, 13:36
Ima zahvala: 116 puta
 pohvaljen: 125 puta

Re: Izgradite Kuću Vlastitim Rukama- The Hand Sculpted House

Post Postao/la malva sylvestirs »

ja imam 6-7 jako dobrih mladih frendica koje žele isto osnovati obitelj na selu, u okruženju životinja i biljaka i u održivom skladu..možda tražite na krivim mjestima :P
what you resist persist
Odgovori