Earthbag House

Čuvajmo Planetu Zemlju
K-Pax
rank2
Postovi: 18
Pridružen/a: 04.02.2014, 17:19
 pohvaljen: 6 puta

Re: Earthbag House

Post Postao/la K-Pax »

Prvo mi pada na pamet Balašević i Ne lomite mi bagrenje....čas je čast, a vlast je vlast !
Točno je da je mnoštvo kuća izgrađeno od čerpića, ništa drugo nego tehnikom Cobinga, ali to spada u tradicionalnu gradnju i danas je vanzakonska ! Na pitanje kako restauriraju stara zaštićena zdanja, odgovor restauratora je bio; zamjenskim poboljšanim materijalima, ne izvornim ! Važan je samo autentičan vizualni izgled ! Moglo bi se svašta, al ne smijemo bez "blagoslova" onih struktura što žive od nameta i oprezivanja svega živog, a ujedno propisuju zakone za nas. Koliko su novi stanovi i urbane vile kvalitetno izgrađeni,unatoč atestiranim materijalima, projektima i nadzoru koji pokriva registrirane izvođače, o tome je blesavo uopće govoriti......prozori znoje, izolacije propuštaju, parket se diže i odpada keramika....ionako je garantni rok izvođača 2 godine i pa-pa....al krediti zato traju po 30 godina...i svi zarađuju prodajući muda pod bubrege ! Nažalost znam iz prve ruke...naprosto moraš izvesti jeftino i brzo ili letiš van iz kombinacije, ukoliko upozoriš nadzor remetiš uigrani sljed i pozivaš nečiju odgovornost, i opet letiš van !
Daleko su zdravije i kvalitetnije sare kuće, pa i one tradicionalne gradnje od današnjih, ali.....zato postoji građevinski lobij, pet ortaci i ostale sile kojima pašu ovakvi zakoni. Tek kad namirišu lovu, proradi im ekološka svijest, da pri tome nisu svjesni svoje nesvjesti. Najmanji je problem izgraditi takvo zdanje, spojiti znanje i kreativnost za opću dobrobit, problem je ne doći u konflikt sa zakonom i onima koj ga operativno provode.
CvetomirKva koji bi došao napraviti takvu kuću veliko hvala, vjerujem da bi se nadopunjavali međusobno u znanju i kreativnosti, tko zna....možda se i desi tako nešto !
A Devil"Chase...pričekaj još malo, ne sumnjam da si pohvatao konce, ukoliko ne uspijem ionako ću sve detaljno izložiti, na kraju krajeva, altruista sam u dobroj mjeri, a ako kojim čudom uspijem, onda će biti javno popularizirano.
Insonijum...isušiti blato baš ne bi bilo poželjno, nije svaka zemlja pogodna za upotrebu, treba imati određen postotak gline, dakle ilovača koju namočiš i mijesiš u ruci, oblikuješ lopticu 3-4 cm, te modelirajući je prstima praviš trakicu par mm debelu i par cm dugačku....uspiješ li, ta je dobra! :thumbsup: Svaka je ideja dobrodošla, pa i isušivanje, no prije literaturu u ruke i iskoristi sve raspoložive informacije !
Ovo nije moj post i sorry što sve potenciram ....fakat sam godinama napaljen za Cobing, još je Dale gradio svoju hobitsku....možda uspijem u naumu, možda ne, svejedno...al Vi nemojte odustati oživjeti svoj san !! ;)
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Earthbag House

Post Postao/la Devil'sChase »

Heh, K-Pax, presretan sam da vidim nekoga s takvim entuzijazmom i željom, ništa, teraj dalje, i svu podršku imaš :)
roolle
rank3
Postovi: 96
Pridružen/a: 19.01.2014, 00:13
Ima zahvala: 22 puta
 pohvaljen: 9 puta

Re: Earthbag House

Post Postao/la roolle »

K-pax....Sto reci nego bravo....Samo se nedaj obeshrabriti...
K-Pax
rank2
Postovi: 18
Pridružen/a: 04.02.2014, 17:19
 pohvaljen: 6 puta

Re: Earthbag House

Post Postao/la K-Pax »

Hvala Vam ljudi !!!
Tek da znate, svaka podrška je dobrodošla u ovim vremenima, zato Vam zaista hvala....moram priznati da me baš ne podžavaju u ovoj prići, sem nekoliko njih, no kako se lova trenutno topi bez opipljivih rezultata, a dane trošim pregovarajući, razgovarajući i kombinirajući što to vodi do konkretizacije, moji počinju vrištati..... posao trpi, a živim od konkretnog rada jer sam privatnik. Baš svi se žele ugraditi ili okoristiti, ovako ili onako, baš svi zastupaju materijalni aspekt, cijelo naše suvremeno društvo moli se bogu Dolaru i kurvi Kuni.....tako da Vaša podrška nadilazi prizemne vrijednosti.
Znao sam u što se upuštam i ne žalim pokušaja, u pravilu sumnjam da ću pomaknuti brdo :(( , al bar ću ubaciti Trojanca =)), i najdalji put započinje prvim korakom, pa u duhu toga utirem stazu do cilja, zbog sebe, svih Vas i onih koji dolaze nakon nas !
Avatar
Mi_Moon
rank3
Postovi: 73
Pridružen/a: 09.02.2014, 22:11
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 12 puta

Re: Earthbag House

Post Postao/la Mi_Moon »

Bok ljudovi, ja sam novi član vaše virtualne zajednice i primarno sam tu jer me interesira uzgoj gljva. Primjetio sam teu "permakultura" te sam se odlucio oglasit jer je to moje podrucje :). radio sam na ekoloski odrzivoj građevini, vrtlarstvu, energetici te sam otovren za sva pitanja po toj temi. I ful mi je drago sto je i to jedna od tema ove stranice i vec se osjecam kao doma :D. Evo samo da nes kazem na ovu temu, Earthbag kuce ili earhtships su superfora ! ali kuce od bala slame e to je real deal ;) . Inace ove godine cak radimo prvu hobbit kucicu u HR . Hobbit kucice su inace jedan oblik odrzive gradnje i također su superfora :). pozz :))
K-Pax
rank2
Postovi: 18
Pridružen/a: 04.02.2014, 17:19
 pohvaljen: 6 puta

Re: Earthbag House

Post Postao/la K-Pax »

Kuće od slame....jesu stari moj, ak uvezeš slamu iz Austrije ili Njemačke, atestiranu sa certifikatom ! Hobitska je Cobing i moraš atestirati materijal zbog statike, papiri su zlo kod nas, a uporabnost ovisi o papirima...i namjena također.
Sklon sam pomoći u svemu što mogu i znam oko toga......trošim znatna sredstva da doskočim zakonu i legaliziram ovaj vid gradnje, imam neke vizije i nastojim se izboriti, pa....ni suradnja nije na odmet !
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Earthbag House

Post Postao/la Devil'sChase »

Pozdrav :hello: i dobrodašao nam :bigsmilee: I ti se već baviš prirodnim graditeljstvom :bigsmilee: . Nemoraš čekat pitanja, slobodno piši ako želiš, otvaraj teme i postove :) Imamo ove teme koje zapravo sve zanimaju skoro pa najviše, samo šta se čini neaktivno, jer nitko ne zna šta bi napisao, svi zasada još žestoko u vizijama vrte svoju prirodnu budućnost što je trenutačno ipak najbitnije :) No ako imaš volje, napiši kako gradite, iskustva, šta ima novog i to... Ovakvim temama koje su sada u beta jos uvijek, isto treba tu i tamo potiska :bigsmilee: :sunn: :thumbsup: :YMPEACE:

K-Pax, ma istina je sve to sa zakonima, ali moramo i onu vedrinu uvest ipak u sve to pa bilo to barem vizualno, inaće nema smisla ako ćemo se utopiti u lošim mislima...
CvetomirKva
rank1
Postovi: 3
Pridružen/a: 14.10.2011, 22:16

Re: Earthbag House

Post Postao/la CvetomirKva »

Josh jedna stvar, barem je tako kod nas u Srbiji, ukoliko ste isposhtovali skeletni sistem gradnje, bilo betonom ili drvetom, ispunu mozete raditi od poprilichno chega god hocete.

To znam jer sam dobio dozvolu za objekat koji je u tri etaze(ukupno 240m2), radjen betonskim skeletom sa ispunom od balirane slame.

Sledeci projekat koji pochinje na prolece ce biti sa drvenim skeletom, i sa raznim ispunama, od naboja, do cherpica, balirane slame do klasichne opeke kako bi se napravio empirijski eksperiment toplotne izolacije iako je po danashnjim podacima tvrdo balirana slama i presovana vuna neprikosnovena.

I pitanje za K-paxa, nije mi bash jasno shta ti radish, napravio si neki projekat koji pokushavash da provuchesh kroz zvanichne kanale, da dobijesh dozvole, kako bi taj projekat mogao biti reference za ubuduce ili shta?

Mozda nisam chitao pazljivo :winkk:
K-Pax
rank2
Postovi: 18
Pridružen/a: 04.02.2014, 17:19
 pohvaljen: 6 puta

Re: Earthbag House

Post Postao/la K-Pax »

Slažem se da je pesimizam loša energija, ja sam ti optimista s iskustvom ! Svi su dobrodošli znanjem, nastojanjem ili idejama, upravo je to čarolija ovog sajta i daleko bilo od loših pomisli. Vedrina je dobra stvar, druga je priča kad se upustiš u borbu s birokratskim nemanima, tumačenjima zakona o graditeljstvu i nedorečenostima koje se mogu interpretirati kako kome paše, al ne i kako tebi paše....sorry ako mi se provukla koja loša vibra !
Također se radujem svakom novopridošlom na sajt, što nas je više to smo jači i raspolažemo provjerenijim informacijama.....voljeo bih da nas je bar 10 odlučnih da se pokrenemo i izborimo !
CvetomirKva, doro si shvatio, imam unikatan idejni projekt veaoma fleksibilan namjenski, totalno green,koliko smo istraživali i prvi takav u svijetu....problem zadaje certifikacija izvođača za takav projekat i dokumentacija potrebna da bude više od vizije. Imam firmu, projektante, nadzor i vanjskog menadžera, sama investicija izvođenja nije problem, on je u probijanju leda i zbog karakteristika gradnje.
Dakle, nikakav beton ( ni zeleni ), umjetni pokrovi, neprirodni materijali ni raspoloživa infrastruktura....total turbo prirodno i samoodrživo !
Sve ti rekoh ovime, kao i da je to velik zalogaj na našim prostorima u ovakvim vremenima !
Znam, primamnjivo svakom zdrave pameti, no postoji bojazan od ekonomske autonomije življenja, što pak ne paše državnom ustroju.
Slobodno me kontaktiraj mailom !
Da, slame ima i u HR al nije atestirana za gradnju....dala bi se atestirati, no znaš proces, vrijeme i visinu naknade....
Pozdravljam sve dobrih namjera !
Avatar
krticaff
rank3
Postovi: 79
Pridružen/a: 11.02.2014, 22:39
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 3 puta

Re: Earthbag House

Post Postao/la krticaff »

Emisija o ovakvim slicnim stvarima bude na MTV.
-ja sam to bio pratio nedjeljom oko 11:00h,odavno je nisam pogledao ali nadam se da je jos uvijek u tom terminu.
Ako nekome zvuci primamljivo bujrum :-BD
Odgovori