Energetska neovisnost

Čuvajmo Planetu Zemlju
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Energetska neovisnost

Post Postao/la luther7hrol »

Je li itko od vas ili netko koga poznajete uspio ostvariti energetsku neovisnost - proizvesti elektricitet i druge potrebne energije na neki alternativni način, ili barem djelomično, tako da se skinuo sa skupog sustava? Imate li kakvih ideja ili dobrih praksi?
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Energetska neovisnost

Post Postao/la antoniopavaroti »

pozzzz..neznam nikog tko je ostvario totalnu neovisnot ni energetsku a ni bilo koju drugu nažalost . Sam planiram ako bi ponovno gradio kuću da obavezno iskopam bunar u podrumu pa hidrofor tako da barem imam sanitarnu vodu ..osim toga sad neka njemačka firma nudi postavljanje solarnih panela na rok od 14 godina a onda su tvoji ,,..nešto u to smislu . Najbolje bi bilo postaviti solarne panele u vlastitoj režiji ..jest da je malo skuplje ali se kroz neke godine isplati..Dakle struja i voda se može kolko tolko rješiti..Možda da si instaliraš dodatno kakvu vjetroturbinu do cca 5kw što je po meni optimalno za neku srednju obit. kuću..Dao si dobru temu za razmišljanje.. No , mene puno više zabrinjava nedostatak prehranbene dostatnosti ..Nekada si na svom seoskom gospodarstvu mogao svašta imat ..i krave i svinje i perad ..nešto za sebe a višak si prodao u grad .. Sad se vrlo perfidno onemogućava hranjenje i tov ..kroz razne namete od cjepljenja životinja ..veterinarskog nadzora do "životinjskih pasoša " Na placu ne možeš kao nekad prodati zaklano pile ili kokoš..bez pregleda i kojekakvih potvrda o ispravnosti mesa itd ..a to košta li košta pa se ne isplati..tako je za masu stvari.Stvara se ovisnost o mega lancima i mega proizvođačima ..a onaj tko drži pod kontrolo hranu je glavni..Bit ćemo uskoro robovi..čipirani i praćeni Google kamerama i ostalim tehničkim čudima..Užas...
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Perun
rank8
Postovi: 319
Pridružen/a: 24.11.2011, 09:15
Ima zahvala: 143 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Energetska neovisnost

Post Postao/la Perun »

Kaže moj prijetelj iz Imotskog: "Nekad smo prikucavali aute, a danas prikucajemo krave".
Za neupućene, prikucat znači ukucat nove serijske brojeve na autu.

Luth, što se energetske neovisnosti tiče najbliže tomu je ovo što ti je tenor rekao;
treba ti iznad 70 kvadrata krova na južnoj strani kuće i vlasništvo 1/1. Ono što ti ne potrošiš ide u dalju disribuciju, a lovu ubire onaj što ti je sustav i postavio. Uglavnom imaju ugovor po kojem ti nakon nekog vremena postaješ vlasnik sustava, pa onda počinješ i zarađivati s time.
Za bunar, čatrnju ili tank plačaš državi paušal. Zato ti je super ideja da bunar izgradiš u kuči, mogao bi se prošvercat. Mislim, neznam koliko je paušal, valjda nekih par stotina kuna, no tu se ne i radi o parama nego o principima.
Ko prije umre duže je vječan
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Energetska neovisnost

Post Postao/la luther7hrol »

Ništa od toga nažalost ne mogu izvesti jer nismo vlasnici kuće u kojoj smo, već podstanari :( Ali da mogu namontirao bih si malo po malo neki solarni izvor napajanja, iako je bilo govora o tome da je i to način da te sustav navuče da im kasnije skupo plaćaš nekakav porez na solarnu energiju... OMG kuda to idemo, još malo pa će nam i Sunce i vjetar naplaćivati...

BTW, zna li itko je li i koliko je (i)legalno naći si neku štaciju u brdu ili šumi, dalje od ikakvog naselja, i napraviti si nekakvu samodostatnu kolibicu, bi li imao problema s vlastima ili bi mi istu srušili kad bih to napravio?
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Energetska neovisnost

Post Postao/la antoniopavaroti »

Eh..pa mlad si..a nisi ni Sanaderov zet :bigsmilee: pa da imaš sve rješeno i kuću i lovu u banci...E , gledao sam jedan dan na tv neki sistem leća odnosno par paraboličnih ogledala ne baš velikih možda je svako imalo 1m2 i tako desetak tih ogledala upereno je u jednu metalnu kuglu u kojoj je voda . Navodno se temperatura diže u toj kugli oko 1000C ..sve ostalo je jasno , para vrti mali generator i grije kuću itd.. Investicija od kakvih 5000-10000eu. Za bunar nemam namjeru plačati naravno ako ikad budem ponovo gradio a tko će mi gledati u podrum ?? Ma , sve je moguće kod nas :rolleyes: . Mislim da po zakonu možeš napraviti neku brvnaru do 25 m2 ako je montažna . Znam da kod nas ljudi masovno kupuju one građevinske kontejnere , kupe komad zemlje izvan grada..postave na nogice kontejner , naprave vočnjak , vrt , uzgajaju perad..itd . Penzioneri to rade..u blizini je rjeka..prava idila tko voli samoću..Moj kolega je za 500 eu kupio rabljeni kon. 2,5x2,5m. Možda nije loša ideja da kupiš negdje na selu kakvo staro poluzapušteno seosko imanje ..sa starom kućom , dvorište , vrt , kokošinjci , štala ..ima kod mene po 5000-10000 eura..imaš i struju i vodu..
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Energetska neovisnost

Post Postao/la Devil'sChase »

[media]link[/media]
Perun
rank8
Postovi: 319
Pridružen/a: 24.11.2011, 09:15
Ima zahvala: 143 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Energetska neovisnost

Post Postao/la Perun »

Luth, mislim da ti je po novome stvar lokalne samouprave koliku će kvadraturu dopustit bez dozvole na negrađevinskom zemljištu.
Ako provjeriš da nisi na nečijoj zemlji i namjestiš kučicu tako da ne bode oči mislim da si prilično siguran, ukoliko te neki lovac, gljivar ili seronja ne prijavi.
Pavaroti, da ne živiš slučajno u Gorskom kotaru? Ako da, rezerviraj mi jednu, osamljeniju.
Ko prije umre duže je vječan
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Energetska neovisnost

Post Postao/la luther7hrol »

Imao sam bljeskove fenomenalnih ideja kako iskoristiti Sunčevu energiju kanaliziranjem i pojačavanjem kroz razne konkavno-konveksne i sferne oblike, međutim nemam ni prostor ni novac da nešto takvo pokušam, a još tehničkog znanja ne bi bilo naodmet jer sam besposleni mulac. :ymhug:

Antonio, misliš da se neko takvo imanje može uzeti za 5000 eura, a gdje?
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Energetska neovisnost

Post Postao/la antoniopavaroti »

pozzz...Ima takvih imanja oko Međimurja , Varaždina , podravski kraj.. Zemlja pogotovo tj. polja, itd ..su po par kuna 1m2..Možda je to i bolje kupiti , nešto uz Dravu i staviti kontejner..Osobno znam par takvih slučajeva..kupili đabalesku teren , lupili pumpu , zasadili vočnjak , uzgajaju kokice i ostalo..prava idila..Na krovu par kvadrata solarnih ploča . Uostalom Zakon dozvoljava ako imaš poljoprivredno zemljište da možeš sagraditi i neki prostor za stanovanje i držanje poljoprivrednog alata ..neznam detalje..možda se nešto promjenilo ali bilo je sigurno takva mogučnost , pa čak ako postoji mogućnost elektro prikljućenje mora te Elektra priključiti . No , ponavljam ..sve izrećeno treba provjeriti ..Što se tiće kupovine ako želiš išta ozbiljno kupiti javi mi pa ću ti pomoći kolko budem mogao oko tog projekta.. :sunn:
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Energetska neovisnost

Post Postao/la antoniopavaroti »

Perun je napisao/la: Pavaroti, da ne živiš slučajno u Gorskom kotaaru?
Nisam ni blizu Gorskom kotaru ali sam blizu Dravi..pa sad ako voliš dravsku ribu javi :thumbsup:
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Odgovori