Vocne vocke u vocnjaku

Čuvajmo Planetu Zemlju
Odgovori
Avatar
zvonchica88
rank2
Postovi: 11
Pridružen/a: 04.03.2013, 21:56
Ima zahvala: 16 puta
 pohvaljen: 4 puta

Vocne vocke u vocnjaku

Post Postao/la zvonchica88 »

Gle malu voćku poslije kiše:
Puna je kapi pa ih njiše.
I bliješti suncem obasjana,
Čudesna raskoš njenih grana.

Al nek se sunce malko skrije,
Nestane sve te čarolije.
Ona je opet kao prvo,
Obično, jadno, malo drvo.

~ Dobrisa Cesaric

I eto tako I u mom vocnjaku svakakvih carolija ima, velikih I malih, domacih I uvoznih sorti, starih I mladih, zagrizenih od zntizeljnih ustiju krava, polomljenih od vjetra, pronadenih u poljima…svakojakih vocki ima, no ja se nikako nemogu docekati ploda I svih divnih pekmeza I demova, kompota I divnih stvari koje ce mi vocnjak pokloniti u jesen, no pocnimo od pocetka.

slika

Pronadite polje, livadu ili dio vase zelene povrsine koji je zasticen od vjetrometine, poplave, odrona zemlje, previse kamena u tlu, te pozeljno sa bogatom plodnom zemljom, kad pronadete takvo mjesto odaberite vocke koje uspijevju u vasem kraju, proucite I naucite o njihovom rastu, obliku krosnje I toleranciji ostalog bilja u njihovoj okolini, I kada ste to sve svladali, stavite na papir, kao mali nacrt. Zapravo je vrlo veselo izraditi takav plan, uzmite bojice u ruke I crtajte, mastajte I sanjajte o svemu sto vocnjak je I svemu sto daje vama u uzvrat za malo brige.

slika


Nakon sto ste izradili plan, nabavite vocke, neke uspijevaju od reznica, kao vecina bobicastog voca, secite oko zapustenih kuca I vjerujte mi pronaci cete cudo bilja od kojih mozete uzeti reznice, ili pitajte nekog tko ih ima u svom vocnjaku ako mozete dobiti par reznica. Neka budu bar 60ak cm duljine, reznica mora biti zdrava I ocice iz kojih dolazi pup moraju biti vidljive, odrezite ih pod ostrim kutem, kao cvijece za vazu, te ih upiknite u rahlu bogatu/dohranjenu zemlju I dobro zalijte, budite sigurni da upiknute reznice su barem 10ak cm u zemlji tako da nekolicina pupova bude u zemlji. Najbolje ih je staviti u plastenik ili pod zastitu (plastika/staklo/ili sto vec cime se mozete posluziti) u kasnu jesen (studeni,prosinac), jer u tom razdoblju biljka hibernira pa nece osjetiti sok seobe. S vremena na vrijem ih provjerite I zalijte po potrebi no ne dozvolite da se zemlja oko njih smrzne. Dolaskom veljace I ozujka, ovisno o vremenu, presadite svoje reznice bobicastog voca u mjesto u vocnjaku koje ste ranije isplanirali, te ponovo dobro zalijte, vjerojatno cete primijetiti male korijencice koji ce izaci iz pupova reznice, te pupovi iz kojih ce izaci listici ce vjerojatno biti lagano “nabubreni”. Sve u svemu ako ste dobili taj rezultat, vase mlade biljcice su prezivjele I spremne su vam dati ukusne plodove u jesen.
U meduvremenu kada cekate na vase reznice da se ustabile, otidite u rasadnik I kupite vocke koje zelite, ili jos bolje ako vam netko pozeli darovati vocku, lijepo zahvalite I udomite je. Kada ste sakupili ili kupili svoje mlade vockice, osigurajte dostatnu kolicnu stajskog gnoja za prvu inicijalnu gnojidbu vocke. Vjerujem ako pitate nekog na selu da ce vam dati otorenih ruku, vjerujte mi stajski gnoj je naprosto prekrasna stvar za vas vocnjak I vrt! Pripremite tlo za vocke, neka svako drve ima najmanje 80x80cm rupu u koju dolazi te budite sigurni da je sva zemlja sipka I rahla koju cete saviti na korijenje vocke. Odrezite ostrim nozem ili vocarskim/vinogradskim skarama svo osteceno ili vrlo dugo korijenje, jer oni ce crpiti energiju iz drva umijesto hraniti ga, isto tako obrezite grane koje je potrebno odrezati. Pripremite kupku za korijenje drveca, te umocite korijen, stavite u odredenu rupu, posipajte sa minimalno 5 cm zemlje I lagano utapkajte, zatim dodajte 20 kg stajskog gnoja (2 kante) I budite sigurni da nikako ne dodiruje korijenje ili koru mlade vocke, te do vrha napunite zemljom I ponovo utapkajte, zalijte po potrebi, no budite sigurni da vocka ima dovoljnu kolicinu vode, kada ce se probuditi, isto tako voda ce njezno pritisnuti I obloziti korijenje zemljom I time ste sigurni da ce vasa vockica uspijeti.

slika
Na slici mozete vidjeti pripreme naseg vocnjaka, plava bacva sa kupkom za korijenje vocaka, kolce za potporu drvca (upiknite kolac u rupu pije sadnice, kako ne bi ostetili korijencice), te lagano izoranu zemlju u polju u koje idu vocke.

slika
Zavrsena sadnja vocnjaka i obrezivanje, mozete vidjeti mlade vockice te staru vrbu nakon obrezivanja odumrlih grana. Ona je nasa Majka,vjestica,vila, Meduza, pastirica vocnjaka.

KUPKA:
1 kanta svjezeg kravljeg izmeta
1 kanta zemlje
1 kanta vode u kojoj ste otopili 4 jusne zlice modre galice
Sve izmijesajte I spremno je za upotrebu.
Kupka ce se pobrinuti za borbu protiv ikakvih bolesti koje bi mogle napasti korijen vase vocke, te nahraniti blagom dozom gnojiva.
Nakon svih odradenih priprema uzivajte I veselite se listicima I cvjeticima koji ce vas pozdraviti u prolijece, te plodovima u jesen.

Zelim Vam svima sretnu sadnju i pripremu vocnjaka, da se hranite zdravom i prirodnom hranom, da njegujete prirodu i ona vas! Sretno! :delicious:
be and let be
Odgovori