Sobne biljke

Čuvajmo Planetu Zemlju
Avatar
Morgan Le Fay
rank3
Postovi: 59
Pridružen/a: 06.02.2013, 14:03
Ima zahvala: 27 puta
 pohvaljen: 25 puta

Re: Sobne biljke

Post Postao/la Morgan Le Fay »

Mislim da je asparagus isto tako i na latinskom, ja sam ih imala puno prije, tj. moji starci...
A što se tiče informacija na netu - meni je iz istog razloga uginuo kaktus, mali ali predivni kojeg sam kupila prošlo ljeto a živio je samo par mjeseci - madagaskarska palma ili kaktus palma (Pachypodium), divan je bio i baš mi je bilo žao. Previše sam ga zalijevala jer sam gledala upute na netu i na svakoj stranici i forumu sam našla drukčije informacije, ljudi su pričali da ga zalijevaju svaka 4 dana, a trebalo ga je svaka 2 tjedna zalijevat (da čak i preko ljeta, voli bit na suhome).
Savjet - proguglajte više stranica i više izvora i probajte procijeniti koliko su stranice stručne, i da li se ljudi koji daju informacije kuže u biljke, ili je to rekao susjed Franjo (ili netko treći) ko je nabavio biljku a zapravo nema pojma kaj da s njom radi. Dobro je nabavit i neku knjigu o sobnim biljkama ili pitat informacije u cvjećanicama, gdje se prodaju.

Što se tiče adama.. mislim da taj list nije otpao prirodno (jer se nije osušio), znači ili su nametnici (špricam ga stalno i dalje) ili nešto treće. Nisam znala da po zimi treba bit na hladnom, malo mi je to čudno s obzirom da je tropska biljka i moj stoji u sobi cijelo vrijeme (na sobnoj temperaturi), ne mogu ga ostavit u garaži, jer nema dovoljno svijetla a i ovako se lakše mogu brinut za njega. Ma mislim da je to sve bilo zbog nametnika, i da će sad napokn biti bolje kad ga stalno špricam, jer do sad mu niti jedan list nije otpao i rastao je normalno na višim temperaturama i s više vode i vlage (listovi su mu ful veliki). Iz zemlje mu rastu još 4 mala nova listića i stalno dobiva nove, a stari praktički ni ne otpadaju. No, uvažit ću savjet, pa ako još bude bilo problema ću razmislit o premještanju. :bigsmilee:
Auta luonto
anna voima
tee vereni vahvemmaksi
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Sobne biljke

Post Postao/la Red »

ja imam ovu sa nježnim iglicama, sitnim. i po njoj vidim da voli svjetlo ali ne direktno, vlažna zemlja. i nikako kraj peći ili nekog izvora topline, ne voli :P

slika
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Kadulja
rank5
Postovi: 171
Pridružen/a: 29.10.2011, 23:17
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 19 puta

Re: Sobne biljke

Post Postao/la Kadulja »

Ne znam koje mu je drugo ime, ima ih puno na http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Asparagus, ali svi izgledaju podjednako.
slika
slika
Možda je Asparagus falcatus.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Sobne biljke

Post Postao/la Red »

E to ima moja baka i majka. mislim da sam čak dobila neko sjeme od nekog asparagusa ma sada ne znam koji. Uglavnom, biljka bude prekrasna kad je na mjestu gdje joj godi, baš poludi i razbuja se. Voli hladnjikavo pa joj paše i biti vani na zaštićenom ili u kući na svjetlom mjestu, malo hladnijem.

a što se tiće tih informacija, ponekad je dobro po svom nekom osjećaju njegovat biljku. Nemam pojma, ponekad čitam nekek stvari pa svejedno ne pomažu. Net zna zbuniti sa razliličitim informacijama, zato volim čitati forume gdje ljudi iz iskustva govore, pa se nekako i po tome ravnam.
Imam dosta knjiga o sobnim biljkama pa se znam konzultirati tamo :)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Kadulja
rank5
Postovi: 171
Pridružen/a: 29.10.2011, 23:17
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 19 puta

Re: Sobne biljke

Post Postao/la Kadulja »

Da, sjeme je crveno i neobično. Prvo ide sloj crvene ovojnice, meso, crna ovojnica i zatim tekućina. Baš sam se iznenadila.

A cvjetovi mi predobro miriše. Ne mogu se nadisati tog mirisa.

S asparagusom ne bih trebala imati problema. Čine se žilavi.

EDIT:
Imam begoniju i nemam pojma kako ju razmnožiti.
http://www.cvijet.biz/images/stories/pr ... nija-3.jpg
Avatar
Gadgadni
rank4
Postovi: 105
Pridružen/a: 06.06.2010, 10:53
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 40 puta

Re: Sobne biljke

Post Postao/la Gadgadni »

probaj otrgnut par listica sa drškom, pikni u vlažnu zemlju i to je to''
,ako ti listovi požute'' pre vlažna ti zemlja ....
'The world is a dangerous place, not because of those who do evil.
but because of those who look on and do nothing' ~ Albert Einstein
Avatar
Kadulja
rank5
Postovi: 171
Pridružen/a: 29.10.2011, 23:17
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 19 puta

Re: Sobne biljke

Post Postao/la Kadulja »

Hvala. To sam radila, i žutili su.
Avatar
Gadgadni
rank4
Postovi: 105
Pridružen/a: 06.06.2010, 10:53
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 40 puta

Re: Sobne biljke

Post Postao/la Gadgadni »

Evo nabrzaka poslikao i upljowdauo par svojih sobnih biljaka..
Slike su s blichom tak da i nisu bash nesto al eto''

slika

he he ..pronadjite malog 'uljeza na gornjoj slici :)

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

ima toga jošh al tko ce to sve pohvatat ;)
Kadulja je napisao/la:Hvala. To sam radila, i žutili su.
...voda je zivot, al te i udavi'' ..probaj ponovo...manje vlage i to je to...pa ak ne uspije ...ti ponovo ...pa onda ak ne tii.... ah vec si skuzila .... kombiniraj pa vidi, listica ce uvijek bit''
'The world is a dangerous place, not because of those who do evil.
but because of those who look on and do nothing' ~ Albert Einstein
Avatar
oseloth
rank13
Postovi: 585
Pridružen/a: 19.07.2011, 00:31
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 64 puta

Re: Sobne biljke

Post Postao/la oseloth »

Mene pati Adam, neće rasti pa neće. Koliko ti je star ovaj lijevo i kolika je saksija.

Svog sam sada presudio u 40L i nadam se da će krenuti. Ima uvijek tri lista no u visinu neće.
Avatar
Gadgadni
rank4
Postovi: 105
Pridružen/a: 06.06.2010, 10:53
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 40 puta

Re: Sobne biljke

Post Postao/la Gadgadni »

oseloth je napisao/la:Mene pati Adam, neće rasti pa neće. Koliko ti je star ovaj lijevo i kolika je saksija.

Svog sam sada presudio u 40L i nadam se da će krenuti. Ima uvijek tri lista no u visinu neće.

Star je oko 3 i pol godine, posuda je promjera 45 cm. Stvarno ne bih znao koliko litara, ali znam da je naj veca sto je bila za kupit :)

Sto se tice Adama, ako zelis mozes ga potaknuti rezanjem najstarijeg lista, nakon toga baci mu malo prihrane i na sunce... sretno
'The world is a dangerous place, not because of those who do evil.
but because of those who look on and do nothing' ~ Albert Einstein
Odgovori