Sobne biljke

Čuvajmo Planetu Zemlju
Avatar
Morgan Le Fay
rank3
Postovi: 59
Pridružen/a: 06.02.2013, 14:03
Ima zahvala: 27 puta
 pohvaljen: 25 puta

Sobne biljke

Post Postao/la Morgan Le Fay »

Bok svima.
Otvorila sam ovu temu jer, koliko mi se čini, nema niti jedne teme o sobnim biljkama, pa mislim da bi bila korisna za razmjenu iskustava i savjeta (nadam se da sam smjestila temu u ispravnu rubriku).
Dakle.. imam jednu lijepu biljku, adama (Alocasia), koji je uvijek lijepo rastao i puštao nove listove, no sad mi se čini da ima nametnike (mislim da su grinje ali nisam sigurna) i listovi mu se preklapaju i suše.. ispod lista ima neke bijele paučinaste nakupine.
Meni je palo na pamet da bi mu mogao pomoći neem prah koji se koristi kao pesticid. Pa me zanima da li je netko od vas imao sličnih iskustava s nametnicima na sobnim biljkama i čime ste ih prskali?
S obzirom da ne želim koristiti pesticide/insekticide koji su otrovni, probat ću s neemom pa ću javiti kako je prošlo.
Pa slobodno podijelite iskustva. :winkk:
Auta luonto
anna voima
tee vereni vahvemmaksi
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1576
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Sobne biljke

Post Postao/la Beyond Le Fov »

trebala bi nabaviti neem ulje, prah nema tu djelotvornost kao ulje.
postoji taj "organocide" koji je na prirodnoj bazi a vrlo djelotvoran.
i baci oko ovdje biljne-usi-crveni-pauci-molim-pomoc-t1439.html
Just because you live in clown world doesn't mean you have to participate in the circus.
Avatar
Morgan Le Fay
rank3
Postovi: 59
Pridružen/a: 06.02.2013, 14:03
Ima zahvala: 27 puta
 pohvaljen: 25 puta

Re: Sobne biljke

Post Postao/la Morgan Le Fay »

Ma da, trebam kupit ulje, ali do tad ću se morati snaći sa prahom (da mi adam, jadni ne umre :( ).
Vidim da u toj temi piše da je dobar i duhan.. kakav duhan? Onaj kaj kupujemo od čiče na placu je ok? To je sve iz domaćeg uzgoja, koliko ja znam.
Auta luonto
anna voima
tee vereni vahvemmaksi
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1576
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Sobne biljke

Post Postao/la Beyond Le Fov »

hm, ja bi onda probao neem prah stavit u neko ulje u velikoj koncentraciji pa onda nekak to ulje razrijedit vodom da se može špricat po biljci.

Koristiti duhan što manje potrovan kemikalima, naravno. cigarete to nisu, iako može poslužiti. Brijem da bi se moglo napravit neko vrlo učinkovito sredstvo za zaštitu bilja na bazi koncentracije nikotina.

a nametnika s jedne sobne biljeke se možeš riješiti i ručno, tj. kontrolirati štetu. Jednostavno uzmi dvije spužvice i čisti lišće od nametnika ako su baš tak namnoženi, i možeš istuširati biljku samo pazi da ne uništiš lišće prejakim mlazom.
Just because you live in clown world doesn't mean you have to participate in the circus.
Avatar
Morgan Le Fay
rank3
Postovi: 59
Pridružen/a: 06.02.2013, 14:03
Ima zahvala: 27 puta
 pohvaljen: 25 puta

Re: Sobne biljke

Post Postao/la Morgan Le Fay »

A već sam se nekako snašla, smiksala sam 2 žličice praha s 1 l vode (trebala sam i duhan možda stavit al nisam bila sigurna da li je ok ovaj parfumirani - no dr. put ću ga stavit), jest da je voda zelena kad se šprica i ostaju mrlje na listovima ali mislim da će djelovati. Obrisala sam dobro listove dva puta sa spužvicom, i onda još sve prešpricala, i još ću danas ponoviti postupak.
Dva lista sam na žalost morala odrezati, ali toplo se nadam da će se moj Adam oporaviti. Malo mi već danas izgleda bolje. Osim toga poslala sam mu malo energije, postavila kristale okolo da mu pomognu u ozdravljenju.
Inače, toplo preporučam kristale držati blizu sobnih biljaka ili u zemlji, kako bi biljke bolje rasle. :bigsmilee: Ja koristim kvarc kristal jer je najneutralniji a super je za sve, no ima još kristala koji su dobri za biljke, možda bih to mogla proguglat pa zaljepit u ovu temu.

Javit ću kako se adam oporavlja, i da li mu je neem prah pomogao. :winkk:
Auta luonto
anna voima
tee vereni vahvemmaksi
Avatar
Morgan Le Fay
rank3
Postovi: 59
Pridružen/a: 06.02.2013, 14:03
Ima zahvala: 27 puta
 pohvaljen: 25 puta

Re: Sobne biljke

Post Postao/la Morgan Le Fay »

Ovako, da javim novosti. Adam mi se čini malo bolje, pošpricala sam ga s miksom neem praha i duhana koji sam pustila da odstoji - i s time ga špricam svaka 2-3 dana. Na novim listovima nisam primjetila bijele mrlje na donjoj strani, pa se iskreno nadam da je gamad pocrkavala.
No ipak mu se jedan stari list preklopio i izgleda kao da će se početi sušiti. Otkad imam adama (preko 6 mjeseci, kad sam ga dobila imao je 2 lista) nikad mu nije niti jedan list otpao, a znam da oni prirodno odbacuju listove. Stoga, svi vi koji imate doma adama... help! Zanima me kako izgleda kad on odbaci list, da li se list prvo počne sušiti ili se prvo preklopi pa se počne sušiti. Problem je sad u tome što ne mogu procijeniti da li je to prirodni postupak ili ga još uvijek napda ova gamad pa mu zato trune list. Dakle, ne mogu sad procijeniti da li je to špricanje stvarno pomoglo ili ne. :confusedd: Sad me je to zbunilo, a doista je izgledao kao da se oporavlja... :ohnoo:
Auta luonto
anna voima
tee vereni vahvemmaksi
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Sobne biljke

Post Postao/la Red »

Koliko sam vidjela: Tijekom uzgoja potrebno je osigurati stalnu, dobru opskrbljenost vodom i hranjivima. Idealna zimska temperatura za uzgoj adama je 15 stupnjeva C, a ljeti će na otvorenom uživati u visokim temperaturama. Jedino što neće podnijeti jest izravno sunce, pa ga ljeti treba držati u sjeni.

Za ovu biljku karakteristično je to što joj donji listovi izumiru, dok se vršni naizmenično jedan za drugim razvijaju. Ako se njeguje dobro, adam može da ima pet do sedam, a ako se izuzetnodobro neguje i oko deset listova.

evo što kaže neka žena iz iskustva: adam joj je ko đungla velik:
i da odgovorim na neka pitanja i dileme iz ličnog iskustva jer sam probala sve kombinacije i razne savete:

- Adame preko zime držati u prostoru gde temperatura ne prelazi 15 stepeni optimalna 12
- Ne menjati zemlju (promeiti na proleće kad ga iznesete napolje)
- Zalivati što manje (po potrebi kad procenite da se zemlja osušila) jer kad ima puno vode on živne i ide u visinu u potrazi za suncem, samim tim listovi su mali dok se ostali suše
- Nikako ne držati zimi u toplom prostoru preko 15 a naročito 20 stepeni jer će se spoljni listovi osušiti a srednji otići u visinu, ako nemate takav prostor onda što bliže prozorima da dobija direktnu svetlost sunca ali ne pored radijatora

Moji adami stoje u garaži koja je u sklopu kuće i temperatura varira od zavisnosti spoljne temperature od 10-15 step.

Adam jeste tropska biljka i voli vlažnost ali kod nas su drugi uslovi, smena leta i zime i mora da miruje ako želite da bude gorostas. Moji najviše bujaju u kišnim danima i kad temperatura ne prelazi 25 stepena, leti i u doba velikih vrućina obavezno ih zalivajte samo uveče čim sunce zadje jer on noću i po hladovini se najviše razvija.
Pogledajte tatu adama od koga su svi postali uzimanjem-sasicanjem pelcera, slika je od skoro pred zimovanje


E sada biljke zimi znaju bacati lišće i venuti ako im uvjeti nisu najbolji. Nekima smeta suh zrak, nekima visoke/niska temp - sve to može utjecati na biljku, ne samo nametnici koji su je napali. Mislim da nema panike, najvjerojatnije odbacuje lišće jer stiže novi, no ako sumnjaš probaj promjenu pozicije ;) I ja neke biljke selim po stanu kad dođe zima jer mi inače uvenu i nema spasa...
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Kadulja
rank5
Postovi: 171
Pridružen/a: 29.10.2011, 23:17
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 19 puta

Re: Sobne biljke

Post Postao/la Kadulja »

Navodno cimet pomaže, ali meni nije uspio spasiti maćuhice.
Od prošle godine nakupila sam dosta duhana pa ove godine kada kupim maćuhice nadam se da ću imati pravu stvar protiv sitnih zloća što mi jedu biljke.

Moja sobna biljka na koju sam bila ponosna do nedavno je Cupressus Goldcrest, koji je uginuo jer sam pratila očito krive savjete s interneta: da treba biti na hladnom i da ga treba malo zalijevati. Cijeli se posušio, a bio je takva lijepa biljka kada smo ga kupili. Šteta.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Sobne biljke

Post Postao/la Red »

Eh baš šteta. Sada i ja baš guglam da vidim što kaže.
Vidim da je otporan na sve živo, i klime i tlo. Voda redovito koliko vidim. Jao što mrzim kad pišu sve i svašta po tom netu #-o Treba bar 5 izvora izguglat da bi bio siguran... pfff
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Kadulja
rank5
Postovi: 171
Pridružen/a: 29.10.2011, 23:17
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 19 puta

Re: Sobne biljke

Post Postao/la Kadulja »

Njegovo mjesto (teglicu) zamijenio je asparagus kojem ne znam pravi latinski naziv jer ih je puno, a sitne su razlike. Tek je presađen, pročitala sam na internetu da voli vodu i hlad pa ga zalijevam svaki 2-3 dan.
Odgovori