Biogorivo-BIODIZEL

Čuvajmo Planetu Zemlju
Avatar
Truthopia
rank3
Postovi: 69
Pridružen/a: 06.01.2013, 13:02
Ima zahvala: 15 puta
 pohvaljen: 5 puta

Biogorivo-BIODIZEL

Post Postao/la Truthopia »

Evo primjetila sam da nigdje nema o gorivu ili ja ovako smotana nisam nasla,s obzirom da sam u kupnji automobila, prva stavka je da bude dizel motor, a zasto zato jer mogu u njega trpat ovakva goriva,neznam za novija auta(takve informacije moze dat muska populacija foruma), i naravno mozete mi i preporucit auta. :)
Uglavnom da skratim, radeci u restoranu imali smo covjeka koji je dolazio po staro ulje i otkupljivao ga,sta je radio s tim uljem,radio je biodizel.Pa eto ukratko sto je biodizel. :)

slikaBiodizel (metilni ester repičinog ulja) je gorivo za motorna vozila koje se dobiva od ulja uljane repice ili recikliranog otpadnog jestivog ulja. Sirovine biodizela su masti životinjskog podrijetla, biljna ulja, soja, gorušica, suncokret, palmino ulje, alge, itd.

Biodizel je najčešće biogorivo u Europi. Biorazgradiv je i nije opasan za okoliš. Dok hektar kukuruza daje oko 2500 litara etanola godišnje, hektar soje oko 560 litara biodizela, svaki hektar algi u teoriji može dati više od 45 000 litara biogoriva godišnje. Kukuruz ili soja daju urod jednom godišnje, a alge se mogu ubrati svaki dan. Kemijsko preinačivanje biljnog ulja za proizvodnju biodizela troši manje energije nego destiliranje kukuruza u etanol, no problem je postotak iskorištenosti i visoka cijena. Njemačka je vodeći svjetski proizvođač koji rabi ulje krstašica.

U nekim zemljama Europske Unije, biodizel je u određenom postotku već zastupljen u gorivima, te također neka vozila već mogu voziti na 100%-tni biodizel. Dobiva se kroz proces esterifikacije, tako što biljno ulje reagira s metanolom i natrijevim hidroksidom kao katalizatorom, te nastaje ester masnih kiselina zajedno s ostalim nusproduktima: glicerolom, gliceridskim talogom i sapunom. Ulja se mješaju sa natrijevim hidroksidom i metanolom te iz kemijske reakcije nastaje biodizel i glicerol. Jedan dio glicerola je proizveden za svakih deset dijelova biodizela.

slikaČisti biodizel (B100), ima daleko najmanje štetne emisije među dizelskim gorivima. B100 može postati viskozniji pri nižim temperaturama, a to ovisi o sirovini iz koje je dobiven. U nekim zemljama proizvođači automobila čak daju jamstvo za korištenje biodizela u njihovim motorima. Većina današnjih vozila imaju motore koji se ne moraju prepravljati za uporabu biodizela. Budući da je biodizel dobro otapalo i čisti ostatke mineralnog dizela, filteri motora se moraju češće mijenjati jer biodizel otapa ostatke u spremniku goriva i cijevima. Također čisti i komoru za izgaranje od ostataka ugljika i povećava učinkovitost.

Biodizel ima reduciranu količinu ugljika te povećanu količinu vodika i kisika, što znači da pri izgaranju nastaje manje čestica neizgorenog ugljika. Iako čisti ukapljeni plin i vodik imaju čišće izgaranje, oni se koriste kod puno manje učinkovitih benzinskih motora i nisu lako dostupni. Biodizel je siguran za rukovanje i transport jer je biorazgradiv, 10 puta manje otrovan od kuhinjske soli i izgara na relativno visokoj temperaturi (148°C). Pripada skupini srednje dugih, C16-C18 lančanih masnih kiselina.
Te molekule pokazuju sličnost s molekulama mineralnog dizelskog goriva. Kod proizvodnje i uporabe, emitira se 0,89 kg/l CO2, a kod mineralnog dizela 2,81 kg/l, što je 68% više. Maloprodajna cijena u Njemačkoj, u lipnju 2007. godine, iznosila je 9,31 kunu/l u odnosu na dizel s 8,42 kune/l. Ali za istu energiju kao što se dobiva litrom dizela, cijena je iznosila 9,21 kunu. Energija fosilnih goriva utrošena u proizvodnju biodizela i energija koju daje proizvedeni biodizel u odnosu su 1:2,5.

a tu je i link kako se proizvodi :)

http://www.vidiauto.com/autotech/biodizel/
Izmakao sam mu stolicu. Nije pao - ostao je da visi!
Avatar
Zeleni Palac
rank4
Postovi: 142
Pridružen/a: 18.08.2010, 16:00
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 26 puta

Re: Biogorivo-BIODIZEL

Post Postao/la Zeleni Palac »

Gledao sam bas nedavno na Discoveryu emisiju Game Changers. Likovi su nasli neke alge i radili eksperimente neke s njima. Zaboravio sam sto su tocno htjeli postic... o.O Ti eksperimenti su propali i zamalo su ostali bez financijske podrske, ali su slucajno skuzili da te alge probavljaju bilo koju vrstu secera i proizvode biodizel vrhunske kakvoce. I evo ti revolucije.
Moj kum ima deal s nekim slasticarom pa od njega za sitne il nikakve pare nabavlja staro ulje i mast, pa si lik sam u podrumu radi biodizel. Mislim da sam cak vidio kombi od neke firme koja otkupljuje staro ulje. Biljno, ne... Ima kruha u tome. Mozda cak i buducnosti, ali mislim da bi se covjecanstvo trebalo skinut napokon s tih fosilnih goriva. Barem "mali covjek" u svoje privatne svrhe.
Inace, za mene je dizel za brodove i radne strojeve. Nikako za osobni auto :p
So let them say we can't do better. They are the rules that we can break.
Avatar
Truthopia
rank3
Postovi: 69
Pridružen/a: 06.01.2013, 13:02
Ima zahvala: 15 puta
 pohvaljen: 5 puta

Re: Biogorivo-BIODIZEL

Post Postao/la Truthopia »

Hm frend mi ima dizela golf 2. on je lud za tim autima,cak je i u klubu tom nekom bla bla...
Stavlja biodizel i kaze mi da je jedino bad sto mora mijenjat cesce filtere koji ga kostaju nista... :)
Izmakao sam mu stolicu. Nije pao - ostao je da visi!
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Biodizel, uradi sam

Post Postao/la Red »

Biodizel, Uradi sam :)

slika

Jednako kao i u komercijalnoj proizvodnji, biodizel se može proizvesti i kod kuće. Takav je i najprihvatljiviji, jer se time već upotrijebljeno ulje reciklira, a glicerin koji ostaje se može iskoristiti u druge svrhe. Bitno je shvatiti da to nije kompliciran proces, ali je potrebno određeno znanje i pažljivost jer se barata nagrizajućim kemikalijama. Bilo bi izvrsno da to radite
u adekvatnom prostoru i da ste zaštićeni (rukavice, naočale itd...).
Važno je još napomenuti da se posuđe koje se koristiza preradu ulja u biodizel više ne smije koristiti za pripremu i držanje hrane.

Što vam sve treba

Proporcionalno količini ulja povećava se i količina ostalih sastojaka:

media/images/1358241101.jpg» 1 litra otpadnog ulja iz kućanstva
Ako ga vi nemate dovoljno, možete ga nabaviti u nekom restoranu u vašoj blizini, ljudi koji to već godinama rade kažu da se uz dobar dogovor sve može srediti. Ako koristite čisto, nekorišteno ulje, postupak titracije vam nije potreban.
» boca izopropil alkohola - izopropanola
» 200 ml metanola
» kaustična voda
» 1 litra destilirane vode
» filter za ulje
» jedna menzura od 20 ml
» dvije menzure od 500 ml
» tri menzure/posude od 1500 ml
» mala posuda za mjerenje natrij-hidroksida - NaOH
» kapaljka od 1 ml
» staklena posuda od 1500 ml s pipom
» trake za mjerenje pH vrijednosti
» precizna vaga

Procedura se sastoji od sljedećih postupaka:

1. filtriranje
2. uklanjanje vode
3. postupak titracije
4. priprema natrij-metoksida
5. grijanje i miješanje
6. taloženje i separacija

media/images/1358171336.jpg
Postupak titracije

» izmjeriti 1 g NaOH u Petrijevoj zdjelici na vagi
» staviti 1 litru destilirane vode u menzuru od 1500 ml
» otopiti 1 g NaOH u toj litri vode
» označiti menzuru “otopina NaOH/voda”
» u menzuru od 20 ml dodati 10 ml izopropil alkohola
» otopiti 1 ml korištenog biljnog ulja u tom izopropil alkoholu
» označiti menzuru “otopina ulje/izopropil alkohol”
» koristeći dozirnu kapaljku, otopinu NaOH/voda dodavati po 1 ml otopini ulje/alkohol
» nakon svakog dodanog 1 ml otopine NaOH/voda izmjeriti pH otopini ulje/alkohol. Ponavljati postupak dodavanja 1 ml NaOH/voda otopini ulje/alkohol sve dok pH otopine ulje/alkohol ne bude između 8 i 9.

za konačan rezultat koristiti slijedeću formulu:

T = x + 3,5

x = koliko ste puta dodali 1 ml otopine NaOH/voda otopini ulje/alkohol.

T = broj grama NaOH potrebnih za neutralizaciju i reakciju 1 litre korištenog biljnog ulja.

T će obično biti između 4,5 i 6,5, ali može biti i veći ako je
ulje upotrebljavano duže vrijeme.

Mjerenje reaktanata
Reaktante mjerimo u odvojenim posudama.

» uliti 1l filtriranog ulja u staklenu posudu od 1500ml s pipom
» uliti 200 ml metanola u menzuru od 500ml
» izmjeriti T grama (dobivenih titracijom) NaOH na Petrijevoj zdjelici

U slučaju da radimo s čistim uljem u ovoj stavci izmjerimo 3,5 grama na Petrijevoj zdjelici.

media/images/1358243213.jpg[b]Rastapanje NaOH u metanolu[/b]

» nakon što otopimo NaOH u metanolu, natrij-metoksid treba biti što prije pomiješan s uljem
» pažljivo uliti metanol u posudu, paziti da se ni kap ne prolije; ukoliko se to dogodi pažljivo obrisati ubrusom kojeg smo navlažili octom
» pažljivo dodati NaOH i miješati 1 minutu
» miješanje reaktanata
Biti vrlo oprezan, natrij-metoksid je gotov.

Što dalje

» u posudu gdje se nalazi natrij-metoksid pažljivo dodati litru ulja i miješati sat vremena (na posudu zalijepi traku s natpisom biodizel)
» ostaviti barem 8 sati da se taloži
» Razdvajanje biodizela i glicerina na dnu...

Ukoliko ste koristili posudu s ventilom, glicerin se ispusti, a ostaje BIODIZEL slika
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Biogorivo-BIODIZEL

Post Postao/la Devil'sChase »

Jel ti znas da je ovo ilegalno, ilegalno je proizvoditi bilo kakav oblik energije koji je besplatan, sve što se koristi mora se plaćati državi, elitama, bankama, i vrhovima piramida. Pa nije moralno i etički proizvoditi sam energiju u ikakvom obliku jer tada oni ne mogu igrati igru. Ovakve proizvodnje odnosno slobodni proizvođači koji to promoviraju završavaju misteriozno pretučeni do smrti, ubijeni od luđaka koji je pobjegao iz ludnice i potom sebi oduzeo život ili umiru u avionskim nesrećama.
Avatar
Zeleni Palac
rank4
Postovi: 142
Pridružen/a: 18.08.2010, 16:00
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 26 puta

Re: Biogorivo-BIODIZEL

Post Postao/la Zeleni Palac »

Devils chase. Molio bih te da ne seres bezveze i siris podmukle dezinformacije te siris laznu paniku. Ako nemas nista korisno nit pametno za rec na temu, odjebi.
Svatko moze proizvodit biodizel doma. Ima jako puno ljudi koji to vec delaju. Ilegalno moze bit jedino ako to nikome ne prijavis. A mora se prijavit iz cisto logicnih razloga. Em je opasno takvo nesto delat i ako zajebes mozes dic kucu u zrak, em se u bilo kojem gorivu koje se kupuje nalazi namet za odrzavanje i izgradnju prometnica. Inace bi se svi i dalje vozili po makadamu.
Nabijem vas na masone i iluminate...
So let them say we can't do better. They are the rules that we can break.
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Biogorivo-BIODIZEL

Post Postao/la Devil'sChase »

Ovo je najluđi rage kaj sam čul do sad =)) :thumbsup:
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Biogorivo-BIODIZEL

Post Postao/la Red »

samo pomalo, bez nervoze :YMPEACE:

Zakonska regulativa to je nešto staro što sam iskopala...
"Za razliku od mnogih zemalja EU i svijeta, korištenje bilo koje vrste biogoriva za kretanje vozila u Hrvatskoj još uvijek nije regulirano. Trenutno je situacija negdje između neba i zemlje pa levitirate iznad rupa u zakonu", kaže Bruno Motik, savjetnik u Solarnom Info Centru.

Nije niti dozvoljeno, jer nema zakona koji to regulira, ali nije niti zabranjeno. Ne biste trebali imati problema ukoliko koristite biogoriva za pokretanje generatora za struju, ako to radite na svom privatnom posjedu.

a evo i zakona pa su stvari puno jasnije:

Zakon o biogorivima za prijevoz

tamo negdje piše da je proizvodnja za osobne potrebe dopuštena i ne treba ju prijaviti Agenciji... bo, trea to malo istražiti.
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Biogorivo-BIODIZEL

Post Postao/la Devil'sChase »

To je super ak je sad tak, premda ne znam koliko ljudi to prave sami sad, inace za pogon auta na ulje sam čuo više puta da je zabranjen, možda se varam.

I ne shvacajte ozbiljno previse ono sto sam napisao, istaknuto je da bude vise fora ebote jer je premoderno to sad, a ne napadanja, smir se zeleni :) Premda nije daleko od toga tak...
Avatar
Zeleni Palac
rank4
Postovi: 142
Pridružen/a: 18.08.2010, 16:00
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 26 puta

Re: Biogorivo-BIODIZEL

Post Postao/la Zeleni Palac »

Ma mozes se ti zajebavat do mile volje, ali onda to napisi u om tonu ili napisi da si se samo zajebavao.
Ono sto je meni diglo tlak je da to sto je tema otvorena da bi se ljude educiralo. Da bi ljudi vidjeli da se biogorivo moze lako napravit i koristit, te da ne treba bit znanstvenik s 3 diplome za takvo nesto. I onda uletis s masonima, teorijama zavjere, govoris da ce ako netko pokusa takvo nesto biti ubijen, polomljen..... I kako nebi popizdio? Tvoja "zajebancija" je opasnija od tih masona i iluminata koje prozivas.
So let them say we can't do better. They are the rules that we can break.
Odgovori