Raj na kugli zemaljskoj

Čuvajmo Planetu Zemlju
Avatar
Zeleni Palac
rank4
Postovi: 142
Pridružen/a: 18.08.2010, 16:00
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 26 puta

Raj na kugli zemaljskoj

Post Postao/la Zeleni Palac »

Ajd da i ja zapocnem temu :D
Razmisljam unazad par godina, ma i vise, o svom vinogradu. Prije se stari brinuo redovito o njemu, sad vec duze vrijeme nije u mogucnosti pa je vinograd totalno zapusten. Tu ja planiram uletit.
Nakon dugog vremena provedenog razmisljajuci kako ga sredit, jer ima, sad pogotovo, jako puno posla za napravit, odlucio sam ga napokon dovest u red. Raskrcit i posjec sve sto je u medju vremenu naraslo, staru lozu.... Zapravo sve osim nekoliko vocki koje su zdrave. Nakon toga sve preorat i ostaviti do slijedece godine. Neka zemlja odmara, skuplja sve potrebno za daljnji rast. Tada planiram posaditi nazad vinovu lozu. Ne kolicinski kolko je prije bilo, ali loza mora bit. :p
Naravno tu je i stara klet koju je moj stari podigao sa svojim frendovima dok je bio moje godiste. Na nju bi pak stavio jos jedan kat plus potkrovlje kroz narednih 10 godina. Zasad je samo podrum.
Razlog zbog kojeg ovo pisem je:
Grunt se nalazi 20 km od centra Zagreba. Kad dodjete tamo, grad vam je zadnji na pameti. Vinograd gleda na susjedno brdo, na kojemu je samo suma. Nasuprot vinogradu, sa njegove druge strane vidi se samo selo. Ispod vinograda je prirodni potocic. Cista voda. Nisat vise. I to je to. Nema nikoga. Cista priroda u svoj njezinoj ljepoti i carima. Uz to mjesto mi nije povezana NITI JEDNA negativna emocija. Nikad se nista lose nije dogodilo tamo. Samo vinograd, moj otac, pokoji prijatelj, priroda i ja. Moj raj na ovoj ponekad sugavoj planeti.
Ovo je dosta drukciji forum od mnogih. Dosta clanova ima slicne ideje, zelje, potrebe. E pa, pitanje za sve vas. Imate li svoj raj na Zemlji? Kako on izgleda?
So let them say we can't do better. They are the rules that we can break.
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Raj na kugli zemaljskoj

Post Postao/la Psychonaut »

Evo jedna za tebe :delicious:
[media]link[/media]
Pozivam te da budes moj ucitelj
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Raj na kugli zemaljskoj

Post Postao/la Red »

vec skoro 7 godina sam podstanar u jednoj maloj kucici koja ima zbilja veliku okucnicu. za sada mogu ovo mjesto nazvat svojim malim rajem. dosta se ustrucavam radit u vrtu posto to nije moje mjesto i uvijek kad zelim neku akciju u vrtu kazem sebi, nemoj, cuvaj energiju za neko svoje mjesto.

zeljela bi napraviti svasta ali nekako ne zelim ulagati vremena i novaca u nesto sto mozda sutra ne bude moje, vec necije. htjela bi ja tu spiralni vrt za biljke, jezerce i patku, visegodisnje biljke, cvijece, pravi vrt itd... zbog tog straha sve sto radim u vrtu vezano je samo uz jednu sezonu.

pa tako svake godine ide rezidba loze, suhe grane od stabala, sredivanje gredica gdje cemo saditi neke biljke, kosnja trave, presadivanje, klijanje itd.
ove godine prosirili vrt, dvije gredice prekopali i namjenili povrcu. zasadili sve i svasta pa sada cekamo da probuja. jedna gredica ce biti samo za chili, jedno 5-6 vrsta. zasadila i dosta zacina pa cemo i to negdje puknut. sve isplanirala gdje ce rasti. imam i duvan za ovu godinu, 3 vrste, ako supije bit ce zanimljivo probat :ymdevil:

uglavnom, aktivno cim je proljece doslo. ima toga malo brdo, a u kuci da ne govorim, malo sam se zatrpala.

to je moj raj... malo mjesto, hlad iza kuce, pogled na vrt i pivo/pljuga u ruci... ptice pjevaju. :YMPEACE:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Zeleni Palac
rank4
Postovi: 142
Pridružen/a: 18.08.2010, 16:00
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 26 puta

Re: Raj na kugli zemaljskoj

Post Postao/la Zeleni Palac »

Prvo, Psy, hvala na pjesmi. :D
Drugo, znam kak ti je Red. Ja imam za ove generacije, ogromno dvoriste u centru grada. I do sad smo stalno razmisljali kak ga se ne isplati uredjivat bas zato jer ne znamo kolko cemo jos dugo ovdje zivjeti. Uvjek je bila spika da cemo slijedece godine ici van...
Od ove godine vise ne. Dosta smo svi mi stanari cekali. Imam viziju i planiram ju ostvariti. Sredit sve kak dam zamislio i imat "savrseno" dvoriste. Ako cemo se jednog dana morati odseliti, neka, ali do tad cu uzivati u plodu svoga rada. Do maksimale.
Da si prije 7 godina znala da ces tolko ostati, koliko bi drugacije napravila neke stvari?
So let them say we can't do better. They are the rules that we can break.
sinnerman
rank6
Postovi: 233
Pridružen/a: 12.03.2012, 23:40
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 71 put

Re: Raj na kugli zemaljskoj

Post Postao/la sinnerman »

Pozdrav ljubitelji raja na zemlji.
Evo imamo mi raj na zemlji :thumbsup:
Izgleda kao raj :sunn:
Ima 3 ha u komadu, livade, šume, ma ne mogu opisati.
Želja nam je napraviti na tome mjestu strawball house, ali zakoni :ohnoo:
Ima vremena.
Cilj slijedeći, kuća i pošto nema mogućnosti za priključak struje i vode, solarno napajanje, kišnica u spremniku, par domaćih životinja, oranica i livada ima dovoljno za malu eko ili biodinamičku proizvodnju za vlastite potrebe i prodaju, okućnica sa malo travnjaka i većinom povrtnjak na uzdignutim gredicama i voćnjak, malo dalje od kuće uz rub šume malena štalica sa sjenikom.
Kraj kuće isto strawball lišera (ako znate što je to) te radiona, spremište i mali kućni saklenik.
Ma ne mogu opisati.
Postao bih slike, ali neko pametan bi skužio di je to i ko sam.
Ima tako puno posla tamo, ali radimo, naravno ekološki.
Pa prikupljanjem informacija oko izgradnje sa slamom, izrade biološkog pročistača i takvih pitanja toliko puta sam naletio na The Majka, da sam jednostavno odlučio pročitati sve vaše postove.
Trebalo mi je dugo da se priključim.
Nekako uvjek mislim da će neko sa čitanjem postova skontati tko smo.
A ljubav prema alternativnom i magičnom je magična i nemožeš je objasniti nikome.
Evo ja sam sigurno bio doma kod nekog od vas i pretpostavljam koga.
Ma nema veze, bezveze.
Uglavnom, raj na zemlji morate vidjeti.
I vidjeti ćete jednog dana, i skontati, ma šta nije taj tip sinnerman. :ymhug:

A Zeleni; preporučam ti da se malo raspitaš, ima jedna obitelj gore negdje kraj zagreba koji se bave biodinamičkim uzgojem vinove loze, ako nemožeš naći na youtubu pogledaj emisiju Na rubu znanosti Alex Podolinsky, pa ćeš ubrati koji su.
I molim te ako ti je vinograd star probaj si sačuvati one autohtone sorte loze koje imaš.
Nemoj samo posjeći i zaorati, precjepi si prije.
Evo super si :thumbsup:
Omne nimium, quamvis optimum, naturae inimicum est.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Raj na kugli zemaljskoj

Post Postao/la Red »

hehehe nema paranoje, nema straha. citajuci postove sumnjam da netko moze reci: aha da, pa to je marko.... tesko, vrlo tesko :ymdevil:

zakoni su usrani, to je istina. ocito se mogu zaobici kad ljudi grade takve nastambe ovdje kod nas. npr. prostorija velicine garaze, pod tim nazivom ne trazi dozvole :D pa nazoves garazom i gradi hahaha
posto ne gradim jos uvijek nista, nisam se odvec raspitivala o cakama i cakicama, ali vjerujem da se moze izkemijati nesto, drzim palceve :)

a kod mene...eh. jos je i dobro ovo sto radimo u vrtu nakon toliko god. mada i dalje suzdrzano. nemam volje ni inspiracije kad nije moje tlo. ali svejedno... radi igre i zabave, dobro dode i to malo prckanja po vrtu :sunn:

sad dolazi do nekih vecih promjena u mom zivotu. stvari ce se izokrenut za 360, sigurna sam. spremna sam na sve, i nadam se da ce ovaj kaos sada zamjeniti nesto bolje :YMDAYDREAM:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
sinnerman
rank6
Postovi: 233
Pridružen/a: 12.03.2012, 23:40
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 71 put

Re: Raj na kugli zemaljskoj

Post Postao/la sinnerman »

Za priznavanje slame kao građevinskog materijala treba slijedeće:
10.000,00 EUR kako bi se napravilo sve što zakon traži i da se dobije certifikat.
Koliko znam jedna udruga je nešto već pokrenula pa tako da će ići to vrlo skoro.
A pošto je to meni na poljoprivrednom zemljištu koje je u zaštićenom prirodnom području iliti nekome rezervatu ne mogu ništa bez dozvola, a i ne želim jer hoću svoj mir, a ne da me posjećuju građevinske inspekcije, počekati ću još malo.
Mislio sam preveslati zakon kao nešto, objekat koji je nevezan za zemljište, dakle možeš ga podignuti, ali i tome je zakon doskočio.
Nadam se da ćemo svi mi uspjeti stvoriti si svaki svoj mali raj na zemlji, jer stvarno vam to želim.
Čim čujete da se je certificiralo slamu, postajte.
:ymhug:

Red, znaš li koje je jedno od najvažnijih pravila biodinamike, "da bi se stvorilo Red morate najprije napraviti Kaos. =))
Omne nimium, quamvis optimum, naturae inimicum est.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Raj na kugli zemaljskoj

Post Postao/la Red »

=)) hehehe

imas pravo, ne treba se zezati, pa da ti netko visi nad glavom. samo sto eto, zakonu su takvi kakvi jesu, nadam se da ce se uskoro definirat malo bolje, pa da smo svi na miru :YMPEACE:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Zeleni Palac
rank4
Postovi: 142
Pridružen/a: 18.08.2010, 16:00
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 26 puta

Re: Raj na kugli zemaljskoj

Post Postao/la Zeleni Palac »

Eh, di su bila vremena dok si mogao gradit kaj oces bez papira. Pol Zagreba, ako ne i vise, nema potrebne dozvole, pa ljudi svejedno zive. :p
Tebi je zeznuto kaj si u parku prirode, tamo sigurno paze na takve stvari. Zadnja stvar koja tam treba je gradjevinski bum. Makar, ako imas 3ha zemlje, mislim da smijes sagraditi neku malu kucicu koja bi bila gospodarski objekt. Samo kaj je to malo 20-24 m2 ak se ne varam.
Kaj se moje loze tice, ona je sad vec prastara, izmucena i potpuno zarasla. Na nekim mjestima se popela na vrhove drveca. Tak da vise manje ide ona pa pa. Jedino cu mozda ostaviti koji komad pa slijedece godine reznice izvuc. Pa posljem tu u sjemenaru ak ko hoce. Samo da jos saznam koja je to sorta :p
So let them say we can't do better. They are the rules that we can break.
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Raj na kugli zemaljskoj

Post Postao/la pecurko »

Odlična tema...
Pre par godina smo uzeli za neke smešne pare kućicu u selu sa 30 ari okućnice, okolo nema nikoga jedno 3km. Sve ovo vreme je sređujemo, farbamo, menjamo ogradu i to bude kao radni piknik. Budu tu moji stari, sestra sa svojom porodicom, neko moje društvo...
Ove godine sam izriljao jedan deo i posadio ribizle, pored ograde sam isto uzeo neki šimšir, iza kuće sam isto posadio dva bela bora. Kako kuća ima trem celom dužinom, razmišljam da ispred napravim vrtno jezerce ovog leta.
Do sad kao što rekoh samo radim, još nisam seo tu jedan vikend da uživam, niti sam otišao ijednom tamo sam.
Ovog leta ako uspem ću ženku da pošaljem u Dalmaciju na more, a ja odoh u Šumadiju u šumu.
Svakom svoje milo moje... :))

Inače kad razmislim ustvari u tom radu na zemlji najviše i uživam, volim da ujutru stignem pa kad ispari rosa da pokosim travu i nadišem se tog mirisa. Volim što imam to mesto i što je moje, nekako mi je to veće bogatstvo nego stan koji imam u prestonici. Ponosniji sam na njega...
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Odgovori