Plastično nije fantastično

Čuvajmo Planetu Zemlju
Jos
rank4
Postovi: 116
Pridružen/a: 21.03.2010, 18:53
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 7 puta

Re: Plastično nije fantastično

Post Postao/la Jos »

Not sure if it fits here, or came by already.
Anyway this made me think about this topic:
How to...
screenshot_02h.jpg
Something for the ladies :ymparty: :D

slika
You can use all kinds of left over pieces of paper, but I think here wallpaper was used.

slika
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Plastično nije fantastično

Post Postao/la Red »

Great, thank you for add-up :D
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Fig
rank9
Postovi: 377
Pridružen/a: 21.11.2010, 23:53
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 112 puta

Re: Plastično nije fantastično

Post Postao/la Fig »

Jedna zanimljivost plastičnog ne-fantastičnog vezano za boce i njihov labavi sadržaj.
Vjerovatno pred deset i više godina nitko još nije pomišljao, da ćemo običnu vodu piti iz plastične boce. Još danas je to više iz navike nego potrebe, jer je voda iz većine vodovoda još uvijek pitka. Ipak, često si pijenjem vode iz plastične ambalaže činimo medvjeđu uslugu. Zašto? Radi kemijskog sastava plastike. Na dnu svake ambalaže potražite trokut s brojem u sredini. On govori, koliko je opasna vaša plastika.

1 - PET (često i PETE) - te su boce u većini slučajeva namijenjene jednokratnoj upotrebi. Postoji mogućnost, da ispuštaju teški metal antimoni kemijsku tvar EPA, koja ometa djelovanje hormona. Takve boce mogu ispuštati i kancerogene spojeve.

2 - HDP (nekad i HDPE) - radi se o 'dobroj' plastici, za koju postoji najmanja vjerovatnost ispuštanja kemikalija u vodu.

3 - PVC (nekad i 3V) - ova plastika ispušta dvije otrovne kemikalije, a obje ometaju djelovanje hormona u ljudskom tijelu. Usprkos tome, to je još uvijek najčešće upotrebljivana plastika za boce.

4 - LDPE - plastika koja ne ispušta kemikalije u vodu. Unatoč tome se ne koristi za izradu plastičnih boca, nego uglavnom za izradu plastičnih vrećica za namirnice.

5 - PP - još jedna od 'dobrih' plastika, obično bijele ili poluprozirne boje. Koristi se za boce u koje se pakiraju sirupi ili čašice za jogurt.

6 - PS - plastika koja ispušta u vodu kancerogenu tvar STIREN. Najčešće se koristi u čašicama za kavu za jednokratnu uporabu ili u ambalaži brze prehrane.

7 - PC (ili bez oznake) - to je najlošija plastika za prehrambene proizvode jer izlučuje kemikaliju BPA. Na žalost, koristi se u bočicama za dojenčad, sportskim bocama i posudama za spremanje hrane.

slika

Plastične mase, koje ne otpuštaju kemikalije u vodu su, dakle, 2, 4 i 5, ili s oznakom HDP, HDPE, LDPE, PP. Kod svih drugih radije razmislite o njihovoj uporabi. Još je uvijek najbolje čuvati vodu u staklenim bocama.

Dolazi vrijeme, kada ćemo na žalost, vodu sve češće nositi sa sobom. Najlošiji je način njezino prenošenje u plastičnoj ambalaži; posebno u onoj s oznakama 1, 3, 6 ili 7. Voda u takvim bocama je podložna kemijskom ili temperaturnom djelovanju, a kod naknadnog punjenja i bakteriološkom. Poželjne bi bile staklenke, ali su nepraktične, zato se preporučaju aluminijske boce (ne plastične, jer su zbog cijene obično iz najlošije plastike) sa zaštitnom košuljicom koja odvaja sadržaj od aluminija. Može i mala staklenka za osobnu uporabu, kojih ima na tržištu, pa tako napravite nešto korisno za svoje zdravlje i okoliš.
http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/p ... 88659.html

Al možda više za svoje zdravlje nego okoliš, ako ćemo po pretpostavkama G. Carlina :p
Avatar
Kadulja
rank5
Postovi: 171
Pridružen/a: 29.10.2011, 23:17
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 19 puta

Re: Plastično nije fantastično

Post Postao/la Kadulja »

Pohvala za temu, kao prvo.
Zatim, mislim da je ideja rađenja stvari od plastike super, ali da je veoma mali broj ljudi zainteresiran za takvo nešto.
Evo ja stvarno ne volim vrećice.
Zato imam naviku kada idem u trgovinu ponijeti vrećicu od doma, a onda je u trgovini samo izvadim.
Ugl., da, trgovci te čudno gledaju kada ne želiš novu vrećicu.
Mislim da ni drugi ljudi ne vole vrećice, ali ne razmišljaju puno o tome pa uzmu svaki put vrećicu jer im nešto poput rabljene ili platnene vrećice ne pada na pamet. Nevjerojatno kako ljudima logična rješenja uvijek predstavljaju neki napor.
Avatar
kontaminacija
rank5
Postovi: 160
Pridružen/a: 21.03.2010, 21:41
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: Plastično nije fantastično

Post Postao/la kontaminacija »

nisam nikada razmišljao o tome da uopće postoji šansa da plastika pušta nešto u zemlju/vodu ili sl.
ali ako to i radi- možebitno da je to u "granicama normale" jel već ima klasifikacije koja je štetna više ili manje.

što se tiče vrećica- ratujem s njima od negdje 6- 7 godine kako me je mama naučila. od tada pa i danas imamo prekrasnih platnenih vrećica punu kuću a glavni razlog je u tome što se vrećice NAPLAĆUJU a to nije nikako prihvatljivo i nedam kunu (ili više) za nešto što mi nije potrebno.

naravno- nemožeš izbjeći plastične vrećice pa sam onda naučio iste te smotati u mali trokutić. takve vrećice se mogu pobacati svuda. u auto, u ruksak, u torbicu i vrlo vrlo vrlo često dobro dođu :thumbsup:

kolege s posla su uvjek znali tko ima vrećicu :D ;) smotanu u novčaniku ili zadnjem džepu hlača.
Avatar
Kadulja
rank5
Postovi: 171
Pridružen/a: 29.10.2011, 23:17
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 19 puta

Re: Plastično nije fantastično

Post Postao/la Kadulja »

@ kontaminacija - puno tvari koje nam se naizgled čine "stabilnima" imaju to svojstvo da "otpuštaju", odnosno hlape svoje molekule, ako su u tekućem stanju, ili da reagiraju s drugim tvarima iz okoline, ako su čvrste tvari. :)

ovo je za pohvalu tvojoj majci kako te naučila ratovati sa vrećicama. ;)
Avatar
kontaminacija
rank5
Postovi: 160
Pridružen/a: 21.03.2010, 21:41
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: Plastično nije fantastično

Post Postao/la kontaminacija »

ma nije samo stvar vrećica.

mene jako jako puno smeta i to kad recimo mi idemo na kampiranje i onda nas se skupi recimo 6 i kuhamo gulaš. sve je kak' treba- muzika, prirema jela, cuga & pljuga ... oko nas priroda samo takva i sad vrijeme jela i na stol se servira PLASTIČNI tanjuri, PLASTIČNE žlice & vilice & noževi.


mislim- koji idijot je to uspio smislit to plastično posuđe ?? mislim- smišljeno je baš radi takvih situacija kad ti se neda prat suđe jel ima previše ljudi ili je preglomazno furat keramičke/porculanske tanjure pa onda staviš na dno ruksaka tih 20g plastike i libo te .. kasnije to hitiš po mogućosti u korito obližnjeg potočića i briješ kako ti je bilo super u prirodi.

što me još smeta- npr. poslije bilokojeg festivala potreban je samo letimičan pogled i vidjet ćete trilijardu čaša od piva po podu. bezveze je sve to kad se ljudi prema toj plastičnoj čaši odnose na način kao da je s neba pala ili "pa šta- reciklirat će se" a ne računaju da je za to potreban resurs- energija i da se tako takđer šteti... bio sam prije možda deset godina na ogromnoj gradskoj fešti gdje je bilo trubača iz 10 zemalja, gdje je bio šator za 5000ljudi i što je najbolja fora- pije se iz STAKLENIH čaša za koju plaćaš kauciju od pola eura i samo nosiš svoje prazne staklene a dobijaš nove- pune. naravno, na kraju odeš na šank i dobiješ svoji petdeset centa za čašu.

da se vratim na plastično suđe ... rijeka- potok se neće ljuditi ako posudiš malo vode i opereš svoje ostatke hrane u toj vodi. umjesto detrdženta možeš koristiti šljunak s dna koji- siguran sam bolje čisti, riba i polira od bilokojeg mr. muscola :D
evo kako to izgleda na kupi:

slika
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Plastično nije fantastično

Post Postao/la Red »

slazem se sa tobom 110%. i mene nervira kada su ljudi ko svinje. i vecina jeste a to krece od odgoja.

Zadnjih ne znam koliko godina sudjelujem u ciscenju raznih festivala, plate nas organizatori koji su obavezni nakon svega pocistiti podrucje. Bilo bi puno manje posla da su svi kulturni i da se ne ponasaju ko divlje svinje. meni je jasno da se nakupi casa i sranja u podrucju festivala ali mi nikada nije jasno zasto rade svinjac pored svojih satora u kampu gdje spavaju i naravno vecina sve pusti kada ode.

vrecice lete u more, case, tanjuri, pribor, roba sve leti u more u plicak...sranje. Onda ti preleti galeb sa vrecicom oko noge pa se cudis sto to leti na nebu...

treba od malena djecu uciti da nose svoja sranja za sobom a ne da pustaju naokolo- da to raznosi vjetar, da se zivotinje u to zaplicu, osvjestit ih o tome sto taj otpad cini prirodi.

ne vidim problem u tome da jedna vreca za smece visi sa stabla, da sve u nju ide i da se na kraju samo pokupi i odnese. zasto je to tako tesko?!

da ovako je PUNO bolje! =;

slika
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
kontaminacija
rank5
Postovi: 160
Pridružen/a: 21.03.2010, 21:41
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: Plastično nije fantastično

Post Postao/la kontaminacija »

ovdje kod mene u blizini ima jedan trance festival i prošle godine kad sam bio tamo, ekipa sva bila otišla i ostavila hrpetinu plastičnih boca za sobom.

ja si dao malo truda i bez ikakvih problema pokupio par stotina kuna boca ,... to su i neki romi nanjušili tako da su oni uzeli ostatak (a stvarno ih je bilo).

ove godine smo isto radili samo u dogovoru s organizatorom koji NAS JE PLATIO također.
već rano ujutro- nakon neispavane noći mi mrak pao na oči koliko je tog smeća bilo. tu cijelu nedjelju do osam navečer smo proveli skupljajući tuđe otpatke ,.. sva sreća pa je ostatak tima bio raspoloženiji za posao hehe ;) :D :D

za sljedeću sezonu kampiranja imam u planu nabavit ovo:
slika

kanta za smeće koja se u lidlu može naći za ravnih 60kn ,.. ja mislim da nitko neće moći odolit da u nju ne ubaci svoj komad smeća :thumbsup:
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Plastično nije fantastično

Post Postao/la Red »

uuu najsssss :thumbsup:

uvijek dode ekipa da si boce sakupi, pa uredno dodu u ranu zoru i sakupe sve zivo i nezivo. a onda druga tura zakasnjelih dode pa ruje po kesama, ali bar ne rade kaos vec vrate sve natrag na mjesto i uzmu si samo boce iz vreca. sto je sasvim ok, neka si ljudi zarade koju kunu, nemam nista protiv.

a zamisli na Ozori, tolika hrpetina ljudi a nigdje ni tanjura, ni case niti sranja... jer svatko za sobom odnese i pospremi. zbilja mi je bilo nevjerojatno vidjet toliko ljudi a opet toliko malo smeca. ee da.... mi jos nismo na tom stupnju, ocito :ymdevil:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Odgovori