Plastično nije fantastično

Čuvajmo Planetu Zemlju
Avatar
malva sylvestirs
rank5
Postovi: 154
Pridružen/a: 01.01.2018, 13:36
Ima zahvala: 116 puta
 pohvaljen: 125 puta

Re: Plastično nije fantastično

Post Postao/la malva sylvestirs »

Činjenice o zagađenju mora plastikom:
1. U posljednjih 10 godina proizveli smo više plastike nego kroz čitavo zadnje stoljeće, i još uvijek je proizvodimo.

2. 8 milijuna tona plastičnog otpada dospije s kopna svake godine u naše rijeke, mora i oceane.

3. Manje od 5% proizvedene plastike se reciklira. Gotovo svaki komad plastike ikad proizveden u svijetu još uvijek postoji.

4. Trenutno najveće područje plutajućeg plastičnog otpada u našim oceanima je veličine Francuske. Zove se plastična juha i nije jedino, ima ih više!

5. Različiti oblici plastičnog otada čine otprilike 90% smeća koje se nalazi u moru.

6. Plastične vrećice koriste se u prosjeku samo 12 minuta. Očekivani životni vijek plastične vrećice u okolišu može biti i do gotovo 1000 godina!

7. Period raspadanja – Pjenaste plastične čaše: 50 godina; jednokratne pelene: 450 godina; plastične boce: 450 godina; najlon za ribolov: 600 godina; filteri cigareta: 10 godina…

8. Tijekom perioda raspadanja plastika iz svoje originalne forme prelazi u makroplastiku, mikroplastiku i nanoplastiku dijelića mnogo manjih od 100 nm, manjih od primjerice stanica algi, te pretpostavljeno ostaje na neodređeno vrijeme u tom obliku.

9. Plastični otpad ima sposobnost adsorpcije ostalih zagađivača u moru i na taj način djeluju poput spužvi koje upijaju i nose na sebi zagađivače (kemikalije, tvari koje ometaju normalan rad hormona itd.). Plastika otpušta teške metale i razne štetne kemikalije u okoliš.

10. Milijun morskih ptica i stotine tisuća morskih sisavaca stradavaju svake godine zbog plastike u našim morima. Najčešće od posljedica gutanja i probave plastike, zaplitanja u plastiku ili gušenja.

11. Kemikalije koje su u sastavu plastike ulaze u naš organizam probavom ili apsorpcijom iz vode putem kože.

12. Više od 90% ljudi pozitivno je na testu za BPA (bisfenol, kemikaliju iz plastike koja ometa redovan rad naših hormona)

13. Više od 70% vodovodne vode u Europi sadrži mikroplastiku. Mikroplastika nađena je i u pivu, medu, šećeru, soli, čak i u kišnim kapima.

14. Nedavno istraživanje provedeno u Parku Prirode Telaščica u Hrvatskoj (Blašković i sur.) otkrilo je da se mikroplastika nalazi u 88% uzoraka.

15. Istraživanje u Jadranskom moru je pokazalo da 80% školjkaša sadrži mikroplastiku i 100% istraživanih riba.

(Terra hub Croatia)

http://morski.hr/2018/09/10/video-zapoc ... skih-mora/

Koji su vaši načini života bez upotrebe plastike? Osim ne korištenja plastičnih vrećica u dućanima i ne kupovanja plastičnih boca, zanima me koje plastične proizvode koje koristimo svaki dan mogu najlakše zamijeniti drugim materijalima? U zadnje vrijeme me dosta progoni plastika otkako sam počela samo malo više pažnje obraćat..imam osjećaj da je nemoguće pobjeć od toliko plastičetine, jer je nađena i u drugim materijalima- staklu,metalu pa i pamuku... Dosta je odjeće koja sadrži (mikro)plastiku, što spriječava kožu da diše i obavlja normalnu fukciju čišćenja (a samim time i druge ljudske moguće duhovno-osjetilne sposobnosti). A još i plastika u kremama,šamponima,sapunima,deterđentima,što na kraju krajeva ne završi samo na koži nego i u podzemnim vodama tj. moru, tj. našem želudcu. Ta činjenica da nosimo i konzumiramo naftu - mrtva tijela,odnosno,prastaru mrtvu energiju,me svaki dan sve više razočara. Teško je težiti biti Živ Čovjek u svakom smislu kad smo okruženi s toliko mrtve energije, opipljive ili ne.
Uglavnom, kako se vi borite protiv plastike (barem u domaćinstvu i tekstilno-prehrambenim navikama)? :questionn: :confusedd:
what you resist persist
Avatar
ALLIS
rank2
Postovi: 48
Pridružen/a: 09.08.2018, 03:33
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 12 puta

Re: Plastično nije fantastično

Post Postao/la ALLIS »

bravo!!
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: Plastično nije fantastično

Post Postao/la Vid Svante »

I ja sam puno razmišljao o tomu i mučilo me to pitanje dugo godina a još više me mučila činjenica koju sam vidio, smeće oni ne razgrađuju i sve je to laž. Bacaju đubrat to sve u oceane i tamo jadnim napačenim ljudima. Ko zna što još u hranu stavljaju. I hrana mi je došla pod upitnik!
Nego, nedavno sam dobio kliker u glavi i od njega mi je zvolino nekoliko dana. Buka. Shvatio sam da je kriva etiketa. Etiketa smeća. Ne postoji smeće, sve je to dio nas, dio zemlje, dio prirode, dio stvorenja i ne može biti smeće.
Što sad? Zvoni i zvoni...
:D
Iskoristi smeće, sve šta možeš iskoristiti iskoristi. Vrećice stavljaj sa strane i koristi karton. Njime se priroda hrani brzo i lako. Plastici treba duže vrijeme ali uz gljive i ona će se razgardaiti. Tako sam počeo sve više mjenjati navike i stvari su se same počele slagati. Treba biti samo kreativan i pažljiv
Avatar
pannonian
rank2
Postovi: 30
Pridružen/a: 16.12.2018, 08:59
Ima zahvala: 8 puta
 pohvaljen: 14 puta

Re: Plastično nije fantastično

Post Postao/la pannonian »

Jebote, koja je to tragedija. Strasno. Iz perspektive zapadnog uma, stavili smo sebe na tron. Odlucujemo o svemu, umislili sebi da mozemo kreirati stvarnost bolje od prirode, a ustvari jedini koji ce najebati je covjek. Gledao sam dokumentarac o cernobilskim vukovima. Priroda je buknila, nastala divljina u kratko vrijeme. Uvjeti se promjenili, zivot se prilagodio novim uvjetima i - buja. Pun snage.
Historija zivota na zemlji je historija prilagodbe, pokusaja, propasti, zivota, smrti... ravnodusna igra u mrezi zivota.
U svojoj aroganciji zapadni um(koji je danas cijelo covjecanstvo) odbija to vidjeti i kad tad Zemlja ce se otresti nametljivaca.
Bice koje je sebi umislilo da je Bog, dobiva pljusku i odlazi u zaborav. Velicanstvena tragedija iz perspektive covjeka, a kozmos ravnodusan. Bio je, je i biti ce
Having no destination, I am never lost
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: Plastično nije fantastično

Post Postao/la Vid Svante »

Ma naravno da će priroda preživjeti. Mi smo ti koji su krhke prirode. To sam vidio sa uzgajanjem, kad sam vjerovao kako je nešto prirodno ne iskoristivo, bilo sjeme, bilo spore prevario sam se gadno. Kao ni naš dug priroda ne može umrijeti.
Odgovori