Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la HypnoToad »

Micelij.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
MiroljubiviRatnik
rank3
Postovi: 99
Pridružen/a: 29.02.2016, 10:36
 pohvaljen: 54 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la MiroljubiviRatnik »

Ljudi moji kako sam se sada ismijao . :D Znači, trenutno sam u fazi nabavke dobrog sjemena i malo sam se okolo raspitivao i tako. Uglavnom, jutros me tata zove i kaže da se nalazi na selu kod nekog čovjeka koji ima i raži i pšenice i svega, a sve Bio uzgoj! Znači odlično i zdravo i sve ! Ja sav radostan cijeli dan, ono, taman nabavio i to, ne trebam se sa time zezati i to .. Sada nešto par poruka razmijenili, kaže on: "Brašno je u gepeku.. " :O ja kontam u sebi, kakvo brašno čovječe, meni treba sjeme haha :D Reko kakvo brašno, kaže stari:" Sine ovaj mi čovjek i samljeo sjeme i to u vodenici!" :D hahhhahah a reko stari, meni je trebalo sjeme .. Pa smo zaključili da će ako ništa, biti dobrog raženog kruha ! haha :D Ali sam se ismijao totalno ! :D

P.S. Možda ovo i nije za Last minute pitanja, jer ništa ne pitam nego čisto da podijelim jedno smiješno iskustvo sa vama ovdje.. Ako ima neka prikladnija tema za ovaj post, molio bih nekoga od admina da prebaci tamo. :)
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la antoniopavaroti »

po meni je brašno bolje za uzgoj , ne sjeme
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la shroomko »

Mozes i sa brasnom, googlaj BRF - brown rice flower i radi po tome. Nema veze sto je raz.
Avatar
MiroljubiviRatnik
rank3
Postovi: 99
Pridružen/a: 29.02.2016, 10:36
 pohvaljen: 54 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la MiroljubiviRatnik »

A da, to znam. Nego mi smiješna bila ta scena. A ja bih rekao da je bolje sjeme puno za ovo što ja želim jer ljepše zadržava vodu i sve. Ali ipak da, može se i sa brašnom raditi. ;)

Vjerovatno ću raditi uporedo nekoliko načina uzgoja pa ćemo vidjeti koji će najbolje rezultate dati. :)
Avatar
Bigger Thomas
rank2
Postovi: 28
Pridružen/a: 26.02.2016, 11:21
Ima zahvala: 7 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Bigger Thomas »

Ah, na inkubatoru sam koristio obični silikon iz pištolja i nije baš kvalitetno držao poklopac nalijepljen na kutiju. Podigao se na par mjesta.

Recite mi kako prilijepiti poklopac na kutiju (kako to stručnjaci na ovom forumu izvode), dvokomponentno ljepilo ili nekakav RTV silikon koji se spominje?
nikolija
rank2
Postovi: 25
Pridružen/a: 16.01.2016, 15:14
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 13 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la nikolija »

media/images2/1465376208.jpg

jedno pitanje upravo stigao print i u opste nije veliki
skupio sam 14 teglica ( tacno toliko staje u ex lonac od 6l) u kojim sluze sladoled u kaficima one male od 210ml
u koliko vode da ih rastvorim posto znam da ste pricali da je dovoljno pola mililitra da se usprica u veliku teglu ova mala je 4 puta manja vjerovatno postoji pravilo recicprociteta...
nikolija
rank2
Postovi: 25
Pridružen/a: 16.01.2016, 15:14
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 13 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la nikolija »

pitam se da bi mi bilo pametno da posle ekspres lonca ako prijemtim da mi ima i suvise vlage u teglicam
iste ubacim u renzu i zagrije na jedno 200 stepeni 30 minuta da se oslobodi visak vlage je mi se cini da uradim sve kako treba
ocijedim pustim da se osusi cak ga cistim peskirom pritisnem da iscijedi ... cak sam i fenom prosusiva i raz i kukuruz kako je hpino zabac rekao bolje da je suvkasto nego da su barice ... stekao sam utisa i a nekako mi je logicno da u ekspres loncu a tolikom pritisku sva voda se pretvori u paru i naravno kada se izjednaci pritisak u teglam i loncu oda ista para ispunjava i teglice sto dodatno vlazi supstrat?

molim vas za vase misljenje
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la antoniopavaroti »

ako sam te dobro razumeo...Posle ekspres lonca ništa se ne suši sa fenom ili se kupi vlaga sa ričnikom ..posle expr. lonca kad se teglice ohlade se radi inokulacija ..sve da bude sterilno i inokulacija spora . Pola mililitra ? Pročitaj još koji put "metode uzgoja"...
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
thoreal92
rank2
Postovi: 12
Pridružen/a: 19.03.2015, 08:59
Ima zahvala: 7 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la thoreal92 »

http://prntscr.com/bhlmlj
http://prntscr.com/bhlngj

Sta mu je?

I koliko puta dnevno otvarati i onom prskalicom prskati?

Hvala
svemirci svemirci
Odgovori